Dział HR – czy jest potrzebny w twojej firmie?

Większość rozwijających się przedsiębiorstw szybko zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi nie można liczyć na sprawne działanie firmy oraz osiąganie celów biznesowych. Ludzie to kapitał – trzeba wiedzieć, jak go pozyskać i jak o niego dbać. Wiele dużych firm posiada własne działy HR, które zajmują się m.in. rekrutacją pracowników, ich rozwojem, motywacją i zapobieganiem rotacji. Czy taki dział jest potrzebny w każdym przedsiębiorstwie?

Czym zajmuje się dział HR?

dział hr

W dużym uproszczeniu dział HR zajmuje się wszelkimi sprawami personalnymi od rekrutacji pracowników, przez ich zatrzymanie w firmie (motywowanie, szkolenia, dbanie o rozwój, ocenę) po ewentualne rozstanie. Tzw. miękki HR obejmuje wszystkie powyższe kwestie, jednak działy zarządzania zasobami ludzkimi trudnią się także twardym HR, czyli sprawami administracyjnymi, prawnymi i płacowymi związanymi z obsługą pracowników.

Zespół HR powinien dbać zarówno o tworzenie kompetentnych zespołów, jak i budowanie marki dobrego pracodawcy. Choć te pojęcia brzmią ogólnie, w ich zakres wchodzi cały szereg pracochłonnych działań i specjalistycznych narzędzi. Inni członkowie zespołu powinni specjalizować się z kolei w kwestiach kadrowo-płacowych.

Biorąc pod uwagę to wszystko, samo utworzenie i wyszkolenie wykwalifikowanego działu HR jest nie lada wyzwaniem dla pracodawcy. Nie wspominając już o jego utrzymaniu w perspektywie długofalowej. Ponieważ wiąże się to z dużymi kosztami stałymi, wiele firm decyduje się na usługi HR oferowane przez agencje doradztwa personalnego, takie jak HRK.

Kiedy w firmie potrzebny jest dział HR?

Pracownicy HR są potrzebni w firmie nie tylko wówczas, gdy prowadzimy rekrutację, ale również wtedy, gdy zależy nam na stałym dbaniu o rozwój i zatrzymanie odpowiedniej załogi. Zazwyczaj na utworzenie takiego działu decydują się pracodawcy zatrudniający co najmniej kilkadziesiąt osób. W dużych firmach, a zwłaszcza w korporacjach osobny dział HR to standard, ale nawet najwięksi gracze na rynku w konkretnych przypadkach decydują się na zewnętrzne usługi HR.

Usługi HR oferowane przez agencje doradztwa personalnego

Stała współpraca z agencją doradztwa, jak np. HRK jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pracodawca nie chce inwestować w budowanie działu HR wewnątrz firmy. Jest to przede wszystkim opcja pozwalająca na znaczną redukcję kosztów. To właśnie takiej firmie jak HRK można powierzyć projekty rekrutacyjne, audyt kompetencji obecnych pracowników, zaplanowanie szkoleń czy całą obsługę kadrowo-płacową.

Zdarza się też, że duża firma posiada własny dział zarządzania zasobami ludzkimi, jednak interesują ją konkretne usługi HR oferowane przez agencję, np.:

  • Executive search, czyli pozyskanie wybitnych talentów i liderów;
  • Audyt działań HR;
  • Szkolenia i warsztaty;
  • Ocena pracownicza i planowanie ścieżek rozwoju;
  • Employer branding, czyli działania z zakresu budowania marki pracodawcy;
  • Obsługa pracowników czasowych.

Zobacz także