Czy kiedykolwiek myślałeś o powrocie na studia po uzyskaniu stopnia licencjata? Czy wiesz, jaki stopień studiów pozwoli Ci na realizację celów zawodowych? Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi – przeczytaj ten artykuł.
Wyższe wyksztalcenie pochłania czas i pieniądze – dlatego warto być ostrożnym przy wyborze odpowiedniego kierunku dla siebie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś znać swoje cele zawodowe. Chcesz zdobyć wyższe wykształcenie, bo chcesz uzyskać stypendium, czy może chodzi o awans w pracy? Chociaż badania wskazują, że pracownicy z wykształceniem magisterskim mogą zarobić 10-20 proc. więcej niż ci z dyplomem licencjata, to tę stratę można szybko nadrobić, wyróżniając się wśród swoich współpracowników np. doświadczeniem zawodowym. Nie ma na to reguły – warto więc swoją decyzję dobrze przemyśleć. Jeśli jednak myślisz, że będziesz mógł się wyróżnić wśród innych i uzyskać kierownicze stanowisko za pomogą tytułu magistra – to tak zrób. Ponadto jeśli planujesz zmienić ścieżkę kariery całkowicie, stopień absolwenta studiów wyższych może być pomocny. Jeśli podczas studiów informatycznych zorientowałeś się, że jesteś pasjonatem systemów informacyjnych czy technologicznych, to dyplom z informatyki z pewnością pomoże Ci się odnaleźć w zawodzie specjalisty IT.
Innym aspektem będą studia, które wymagają tytułu magistra – uzyskanie stopnia naukowego w przypadku prawnika, lekarza czy profesora to konieczność. Jeśli rozważasz karierę w jednym z tych zawodów, musisz rozpocząć studia magisterskie zaraz po ukończeniu licencjatu. Natomiast, jeśli jesteś inżynierem lub masz inną profesję w ręku, to czasem lepiej poczekać kilka lat i w pierwszej kolejności zyskać doświadczenie zawodowe. Ponadto mając doświadczenie, możesz dostać się później do jeszcze lepszej szkoły i dostać stypendium czy wsparcie finansowe na studia od pracodawcy.