Dlaczego doradztwo personalne jest potrzebne?

Doradztwo personalneTrudno dziś wyobrazić sobie firmę, która nie kładłaby nacisku na rozwój personelu. Powszechnie wiadomo, że pracownik który traktuje pracę jako szansę zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, będzie czerpać z niej dużo więcej satysfakcji, niż gdyby wykonywał swoje obowiązki w sposób automatyczny. Zadowolenie z pracy bezpośrednio przekłada się z kolei na jakość wykonywanej pracy. Jak więc, będąc właścicielem firmy, zadbać o to, aby rozwój i samopoczucie pracowników były zawsze na wysokim poziomie?

Praca zaczyna się od komfortu

Przede wszystkim warto skorzystać z doradztwa personalnego, znajdując firmę, która oferuje profesjonalne usługi w tym zakresie. Doradztwo personalne nie powinno być traktowane jak mało istotny dodatek lub ekstrawagancja, na którą nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Do dbania o rozwój personelu, skutecznego zarządzania nim oraz zapewniania mu jak najlepszych warunków pracy, należy podchodzić jak do obowiązku. Jeśli bowiem zaniedbamy tę sferę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pracownik w końcu zaniedba także swoją pracę – a wtedy my będziemy zmuszeni ponownie przeprowadzać rekrutację, narażając tym samym firmę na spore straty.

Polityczne zagranie

Szeroko rozumianą dbałość o rozwój i komfort pracowników można sformułować jako politykę personalną firmy. W pierwszej kolejności należy ustalić z doradcą personalnym strategię oraz kierunek działania. Warunkiem koniecznym do sprawnego funkcjonowania tego systemu jest zapewnienie ciągłości wdrożonych metod; nie możemy poprzestać na jednorazowej konsultacji, ponieważ zasoby ludzkie mają charakter dynamiczny i zmienny, w związku z tym potrzebna jest regularna kontrola tego, co dzieje się wśród pracowników. Ponadto ważnym elementem, który zapewni podwładnym komfort pracy w naszej firmie jest prawidłowo skonstruowany system wynagrodzeń. Jeśli pracownik wie, jakie będą jego zarobki oraz po spełnieniu jakich warunków może spodziewać się awansu czy premii, z pewnością da z siebie wszystko, maksymalnie wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności. Przykłady wielu największych przedsiębiorstw dowodzą, że objęcie takiej strategii pozwala szybko wygenerować naprawdę duże zyski.

Personel najlepszy z możliwych

Doradztwo personalne pełni niezastąpioną funkcję także w procesie rekrutacji. To właśnie agencje doradztwa personalnego często przeprowadzają rozmowy z kandydatami, kierując się zaleceniami co do pożądanego profilu pracownika. Doradcy stosują nowoczesne metody rekrutacji, takie jak assessment center. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż zatrudniamy w swojej firmie najlepiej wykwalifikowaną, profesjonalną kadrę.

Zobacz także