Kiedy interim manager wkracza do akcji

fachowiecOd ich decyzji zależy przyszłość niejednej firmy. To specjaliści od zadań specjalnych, ale nie zawsze w pracy czekają na nich tylko wyzwania, spektakularne fuzje czy decyzje o zwolnieniach grupowych.

Sylwetka interim managera

To nowy rodzaj pracownika, który pracuje jako freelancer, wykonując powierzone mu zadania, a po zrealizowaniu celów, poszukuje nowych projektów. Interim manager przede wszystkim musi posiadać ogromną wiedzę i bogate doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Tylko dzięki wysokim kwalifikacjom może wykonywać swoją pracę i podejmować strategiczne decyzje biznesowe, od których zależy przyszłość firmy. Dlatego też najczęściej interim managerem zostają osoby w wieku czterdziestu czy pięćdziesięciu lat. W tej pracy liczy się także szybkość w odnajdywaniu się w nowej sytuacji, odwaga w podejmowaniu decyzji oraz wiedza o rynku. Interim Manager powinien mieć dodatkowo pewien zmysł, który podpowiada mu najlepsze rozwiązania, a tego nie da się nauczyć na szkoleniu. Dlatego tez nie każdy manager może być dobrym interim. Za takim fachowcem musi stać kilkunastoletnia praktyka, szereg znajomości i ogromna wiedza. Interim manager musi cały czas dbać o samorozwój i być na bieżąco z sytuacją polskich przedsiębiorstw, by jak najlepiej doradzać swoim klientom.

Kiedy wezwać fachowca?

Powszechnie uważa się, że interim manager to specjalista od brudnej roboty. Gdy w firmie dzieją się złe rzeczy lub spada produktywność wzywany jest pracownik z zewnątrz, który podejmie niewygodne decyzje i zaprowadzi porządek. Rzeczywiście często jest tak, że interim manager musi zalecić rozwiązania, które zarząd czy kadra managerska obawiała się zaproponować. Osobie z zewnątrz firmy, która nie ma w szereg organizacji znajomych i nie współpracuje z zespołem na co dzień zapewne łatwiej jest podjąć decyzje o zwolnieniach, czy cięciach budżetowych. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie wzmocnić kondycję firmy i wyprowadzić z kryzysu. Interim manager musi więc być także stanowczy i powinien zachować dystans do tego, co robi.

Jednak naprawianie czyichś błędów nie należy do głównych obowiązków interim managera. Specjalista od zarządzania wzywany jest także, gdy firma chce skorzystać z doradztwa personalnego. Interim działa jak firma konsultingowa, poznając problem, przed którym stoi organizacja i doradzając najlepsze rozwiązania. Wsparcie interim managera jest opłacalne, gdy przedsiębiorstwo czekają zmiany organizacyjne, przejęcie lub fuzje.

Na skorzystanie z usług interim managera firmy decydują się także w okresach urlopowych, czyli zazwyczaj na wakacjach. Wtedy taki specjalista może liczyć na więcej ofert pracy, ponieważ na krótki okres firmy potrzebują fachowców, którzy są w stanie w szybkim tempie wdrożyć się w funkcjonowanie przedsiębiorstwa i zastąpić pracownika, przebywającego na wakacjach.

Zobacz także