Zgrany zespół – misja menedżera

praca w zespoleMisją dzisiejszego menedżera jest stworzenie dobrego, zgranego zespołu. Nie jest to proste zadanie i realizowanie go, trwać może nawet latami. Bez efektywnej współpracy między pracownikami, firmie trudno jednak zajść daleko. Jakie cechy powinny więc charakteryzować zespół doskonały?

Podział obowiązków

Trudno wyobrazić sobie firmę, w której każdy robi kilka rzeczy naraz i nie ma ustalonych granic. Jak głosi pewne powiedzenie: „Jeśli ktoś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Stwierdzenia tego nie należy być może traktować dosłownie, ale ciężko odmówić mu trafności. Firma nie zajdzie daleko, jeśli nie będzie w niej odpowiedniego podziału zadań. Trudno, by szef zajmował się np. jednocześnie zarządzaniem i księgowością. Do każdego zadania potrzebny jest inny pracownik, specjalizujący się konkretnie w tej, a nie innej dziedzinie. Tam, gdzie każdy ma swoje miejsce, panuje porządek i dobra organizacja.

Komunikacja bez zakłóceń

Podział obowiązków to jednak nie wszystko. By firma dobrze funkcjonowała, niezbędna jest komunikacja między pracownikami. Zatrudnianie wyalienowanych indywidualistów jest być może strategią dobrą w labolatorium, nie sprawdzi się jednak w nowoczesnej firmie. Indywidualizm nie jest oczywiście cechą negatywną; nie może on jednak utrudniać współpracy. Częsta wymiana zdań sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i przyjmowaniu obiektywnego spojrzenia na sprawy firmy.

Wyważona atmosfera

Każdy zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że trudno o stworzenie zgranego zespołu, gdy nie sprzyja temu atmosfera. Zadaniem menedżera jest więc podejmowanie starań, by każdy czuł się w pracy komfortowo. Nie można jednak zapominać, że praca zawsze pozostaje pracą, atmosfera powinna być więc wyważona. Zarówno bowiem klimat sali sądowej, jak i zatłoczonej kawiarni, nie sprzyja zawodowemu rozwojowi. Innymi słowy, w pracy powinno być komfortowo, ale też „obowiązkowo”.

Zadania, stojące przed menedżerem, jak widać nie należą do prostych. Umiejętności stworzenia zgranego zespołu nie można nauczyć się na studiach, ani przećwiczyć jej na żadnych kursach. Właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi to kompetencja, którą nabyć można tylko podczas pracy.

Zobacz także