Outsourcing, czyli kadry i płace w dobrych rękach

rekrutacja outsourcingW krajach Europy Zachodniej outsourcing kadr i płac jest niezwykle popularny. Na przykład w Belgii, w roku 2013 wskaźnik ten sięgnął aż 80%, a we Francji – 40%. Polskie firmy również na poważnie zaczynają interesować się usługami firm zewnętrznych.Co może być tego przyczyną?

Profesjonaliści w akcji

Polscy przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość, że firma nie zajdzie daleko bez dobrego pracownika. Pozyskanie go, a później utrzymanie, jest więc nie lada wyzwaniem. Zlecanie przeprowadzania rekrutacji i wypłacania wynagrodzeń zewnętrznym firmom odciąża stałych pracowników. Pracodawca zyskuje też pewność, że dział kadr i płac spoczywa w dobrych rękach. Nikt nie zajmie się bowiem tym sektorem tak umiejętnie, jak profesjonaliści w sprawach HR. Dzięki stosowanym przez nim sposobom rekrutacji i selekcji pracowników, efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w firmie wzrasta.

Kadry…

Outsourcing kadr to nic innego, jak właśnie zlecanie zewnętrznym firmom wszelkich procesów rekrutacyjnych. Metodę tę stosuje się głównie wtedy, gdy stałym pracownikom nie wystarcza czasu na weryfikację kandydatów lub gdy posiadają oni do tego zbyt niskie kwalifikacje. Kompetentni HR-owcy wiedzą natomiast, kiedy zastosować jakie strategie. Przykładowo, gdy pracodawca poszukuje naprawdę dobrego specjalisty, w ruch mogą iść metody executive lub direct search, polegające na aktywnym poszukiwaniu kandydata, a jeśli będzie trzeba – “zabraniu” go konkurencyjnej firmie. Rozwiązanie z pewnością kontrowersyjne, ale skuteczne. By jednak je zastosować, trzeba posiadać ogromną wiedzę o mechanizmach rynku pracy.

… i płace

Outsourcing płac to zlecenie firmie z zewnątrz zadań, związanych z wynagrodzeniami pracowników. Zastosowanie tej metody może pomóc firmie zoptymalizować koszty oraz czas, potrzebny na wykonanie wszystkich zadań. Outsourcing przydaje się także wtedy, gdy zachodzi potrzeba usprawnienia procedur. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koszty stałe zmieniają się w ten sposób na koszty zmienne. Zlecanie pracy zewnętrznym firmom pozwala bowiem dopasować koszty do obecnych potrzeb. Możliwa jest zatem pewna elastyczność, gdyż nie trzeba już utrzymywać całego działu kadr i płac.

Zobacz także