Przyczajony łowca, ukryty talent

tygrys smokPrzeprowadzanie rekrutacji za pomocą metody executive search wychodzi na przeciw coraz większym potrzebom pracodawców. Gdy zwykła rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi skutków, a doskonały kandydat jest wciąż poza ich zasięgiem, executive search jest niczym tajna broń.

Specjalisto, bądź czujny

Metoda executive search jest ściśle związana z koniecznością skorzystania z usługi zawodowego Head Huntera. Od zwykłego rekrutera różni się on przede wszystkim tym, że jego pracą jest pozyskiwanie takich pracowników, którzy… wcale nie szukają zatrudnienia. Zamienia się on w podstępnego łowcę, który dopada ofiarę w najmniej spodziewanym momencie.

Pytanie tylko, dlaczego w ogóle wykorzystuje się taką nietypową metodę, skoro można, tak jak większość, napisać ogłoszenie i wystawić je w Internecie. Tak jest przecież taniej i szybciej. Sęk jednak w tym, że są firmy, które potrzebują naprawdę wykwalifikowanych specjalistów, a ci zazwyczaj już gdzieś pracują.

Zadaniem Head Huntera jest więc znalezienie konkurencyjnych dla swego klienta firm, które zajmują się podobną działalnością. Zachowując wszystko w tajemnicy, kontaktuje się on z wybranymi pracownikami i przedstawia im atrakcyjną ofertę pracy, zazwyczaj popartą propozycją wyższych zarobków lub innymi ciekawymi dodatkami. Jak tu się nie skusić?

Lepsi niż konkurencja

Executive search z pewnością nie należy do najłatwiejszych sposobów rekrutacji, jest jednak niezwykle skuteczna. Jej zaletą z pewnością jest większa trafność w doborze właściwych pracowników. Niestety, jak wszystko inne, także i executive search posiada negatywne strony. Jedną z nich może być np. pogorszenie stosunków z konkurencją, której “ukradliśmy” cennego pracownika, inną – konieczność ponoszenia wysokich kosztów.

Specjalista pozyskany z innej firmy, powinien mieć zapewnioną nie tylko wyższą pensję, ale także lepsze możliwości rozwoju, niż w poprzedniej pracy, co może się wiązać z organizacją dodatkowych szkoleń. Jeśli jednak udało się nam zatrudnić taką osobę, możemy mieć niemal pewność, że przyczyni się ona do umocnienia pozycji naszej firmy na rynku.

Zobacz także

One comment

Comments are closed.