Biznesowe puzzle, czyli problem niedopasowania

puzzleZ badania Work Monitor wynika, że aż 42% osób czynnych zawodowo wykonuje pracę niedostosowaną do swoich kwalifikacji. To niemal połowa wszystkich pracujących Polaków. Brak dopasowania obowiązków do umiejętności może znacznie obniżać efektywność pracownika, a co za tym idzie – negatywnie wpływać na funkcjonowanie firmy.

Zaprogramowane zarządzanie

Podczas gdy na Zachodzie stosowanie oprogramowania do lepszego zarządzania zasobami ludzkimi jest na porządku dziennym, w Polsce nadal panuje królestwo papierów i przekazywania dyspozycji. Takie oprogramowanie ma na szczęście szansę zadomowić się także u nas.

Więcej o rozwoju pracownika, ocenie pracowniczej i rekrutacji dowiesz się tutaj.

Jedną z firm tworzących tego rodzaju rozwiązania, jest BPSC. Tworzone przez ekspertów oprogramowanie wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi, pomaga zajmować się pracownikiem od momentu rekrutacji, przez cały okres jego pracy w firmie. Technologia ta pozwala na dokonanie trafniejszej oceny pracowniczej, co skutkuje lepszym doborem późniejszych szkoleń. Dzięki wsparciu oprogramowania, pracownik podążą indywidualną ścieżką kariery i prędzej czy później trafia na najlepsze dla siebie stanowisko. Okres dopasowywania się jego umiejętności do firmy trwać może zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat. Jeśli w pracowniku widać jednak potencjał, warto dać mu szansę, zamiast zamieniać go od razu na „lepszy model”.

Dać szansę się odnaleźć

Niestety tak właśnie postępuje wielu pracodawców. Gdy po przyjęciu danej osoby do pracy okazuje się, iż nie pasuje ona do swojego stanowiska, najczęściej zwalnia się ją i zastępuje kimś nowym. Tymczasem, łatwo można w ten sposób stracić cennego pracownika, który mógłby doskonale sprawdzić się w innej roli. Zamiast więc nadmiernie inwestować w pozyskiwanie nowych kadr, warto poświęcić środki na rozwój już zatrudnionych pracowników.

Zobacz także