Spójrzmy prawdzie w oczy – tak dobrej dla pracowników sytuacji na rynku pracy nie obserwowaliśmy…nigdy. Co więcej, liczba miejsc pracy, a co za tym idzie osób zatrudnionych jeszcze wzrośnie – i to poważnie. W ciągu najbliższego półrocza bowiem więcej niż jedna trzecia firm planuje zwiększenie zatrudnienia.
Rekrutacją pracowników najbardziej zainteresowane są przedsiębiorstwa działające w sektorze nowoczesnych usług biznesowych SSC/BPO. Aż co druga firma deklaruje zamiar zatrudnienia nowych osób. Przewidywania te znajdują potwierdzenie w rzeczywistości – Fujifilm poinformowało niedawno o planach otwarcia w Gdańsku pierwszego w Europie centrum usług wspólnych, PcW natomiast ogłosiło, iż zamierza stworzyć trzecie już swoje centrum w Polsce – tym razem w Opolu. Będzie ono zatrudniać co najmniej sto osób. Plany rekrutacyjne widoczne są także w przemyśle. Ponad 40 proc. firm ma zamiar zwiększyć zatrudnienie.
Z tysiąca ankietowanych organizacji, aż 37 proc. wyraziło chęć zwiększenia zatrudnienia w ciągu następnych sześciu miesięcy. Dotychczas, rekordem był luty tego roku, kiedy 36 proc. firm zadeklarowało podobne plany. Jak wskazują eksperci, wyniki te mogą oznaczać, iż pracodawcy coraz bardziej optymistycznie oceniają swoją własną sytuację.
Niestety, dobre nastroje pracodawców mogą się niebawem zmienić. Wszystko za sprawą mało optymistycznych prognoz dla całej polskiej gospodarki. Wyraźnie widać bowiem, iż wraz ze zmniejszeniem się bezrobocia, wzrastają trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. 81 proc. ankietowanych pracodawców, którzy w pierwszej połowie 2016 roku uruchomili proces rekrutacyjny, jedynie 37 proc. było w stanie zatrudnić wystarczającą liczbę pracowników spełniających postawione przez nich kryteria. Nadal najtrudniej o wykwalifikowanych robotników i techników. Przeszkodą wydają się być mało konkurencyjne zarobki, które skłaniają pracowników fizycznych do emigracji. Wzrost płac będzie jednak koniecznością i polskie przedsiębiorstwa powoli oswajają się z tym faktem.