EVP, czyli jak zdefiniować niepowtarzalną tożsamość firmy

W dzisiejszych czasach wciąż rosnąca konkurencja pomiędzy firmami wymusza na nich coraz to nowe podejście do biznesu. Jednym z ważniejszych, ale wciąż niedocenianych aspektów biznesowych jest świadome kształtowanie marki, czyli Employer BrandingTermin ten koegzystuje z innym pojęciem – Employee Value Proposition – i od niego właściwie należy rozpocząć omawianie tego tematu.

EVP to nic innego jak unikalne wartości pracodawcy, które stanowią swoisty znak rozpoznawczy i definiują firmę. Problem wydaje się dość prosty – rzeczywistość jednak weryfikuje ten na pozór oczywisty pogląd. W praktyce stworzenie skutecznej i przejrzystej komunikacji naszych wartości jest trudne. Większość ogłoszeń o pracę przepełniają banały i puste frazesy: “dynamiczny zespół”; “przyjazna atmosfera”; “nieograniczony rozwój”. Co zatem zrobić, aby przekazać odpowiednia nasze wartości?

Anna Rodo – Marketing Manager z firmy konsultingowej Advisory Group TEST Human Resources wyjaśnia:
Każdy HR-owiec zanim opublikuje ogłoszenie o pracę powinien zastanowić się nad tym, dlaczego to właśnie w jego firmie ktoś chciałby pracować. Powinniśmy przemyśleć co tak naprawdę mamy do zaoferowania jako pracodawca. Wiele firm pomija te elementy i skupia się na standardowych benefitach, które dziś oferuje większość przedsiębiorstw – umowa o pracę, karta sportowa czy opieka medyczna. Niestety to w dzisiejszych czasach stanowczo za mało. W ten sposób z pewnością nie wyróżnimy się na konkurencyjnym rynku pracy.”

Zanim zaczniemy realizować działania z zakresu EVP w pierwszej kolejności warto analizę stanu wyjściowego, czyli rozpoznanie tego czym jako firma dysponuje. Dopiero potem można zastanowić się jako to wszystko wykorzystać w budowaniu naszego wizerunku, jako wartościowego pracodawcy. Najlepszą drogą w poznaniu mocnych i słabych stron organizacji są sami pracownicy. Narzędzi do tego jest sporo – warto wymienić badania satysfakcji, ankiety, wywiady personalne. Takie pogłębione wywiady wsparte researchem w internecie mogą okazać się niezwykle pomocne.

EVP to dopiero początek, ale już samo zdefiniowanie wartości stojących za nasza firmą do duży krok naprzód. Włączenie działań employer brandingowych w proces rekrutacji wydatnie wpłynie na liczbę spływających do nas aplikacji, a pośrednio skróci proces rekrutacji.

Zobacz także