Pracownicy zwykle podejmują ważne decyzje zawodowe na przełomie roku. Wiąże się to z pewnym rozluźnieniem w obowiązkach i często długimi okresami urlopowymi. Dzięki temu mamy czas na zastanowienie się – co dalej w naszą karierą? Wielu pracowników właśnie w tym spokojniejszym okresie podejmuje decyzję o zmianie pracy. Jak się zatem przygotować do tego kroku?
1. Zastanów się nad motywem chęci zmiany
Pomyśl – czy przypadkiem chęć zmiany nie wynika z przemęczenia intensywnym rokiem w obecnej firmie? Być może to chwilowa słabość i wystarczy urlop w okresie świąt, doładowanie baterii, aby przyjść z nową energią do starej pracy.
2. Zrób bilans zysków i strat
Pomyśl o tym, co stracisz odchodząc z obecnej pracy, a ile możesz zyskać rozpoczynając pracę w nowym miejscu. Zastanów się, z czego nie byłeś zadowolony w obecnej sytuacji i czy to zmieni się na lepsze w nowym miejscu. Znajdź silne argumenty „za” zmianą pracy, ale postaraj się być w tym obiektywny.
3. Przygotuj się na nadchodzące zmiany
Musisz być przygotowany na wszelkie konsekwencje zmiany pracy np. mniejsze wynagrodzenie w nowej firmie, które „odzyskasz” z czasem zbierając doświadczenie, awansując i zyskując zaufanie przełożonego. Zmiany są również logistyczne, często związane z dojazdami w inne miejsce, które być może zajmą ci więcej czasu niż dotychczas. Sprawdź swoje możliwości rozwoju w nowej pracy, szczególnie sprawdź pozycję firmy na rynku, jej płynność finansową. Rozeznanie z dużym powodzeniem możesz przeprowadzić w internecie.
4. Uaktualnij swoje CV
To przyda się bez względu na sposób szukania pracy. Nawet jeśli będziemy próbowali dostać nowy etat przez znajomych prawdopodobnie CV będzie i tak potrzebne do pierwszej podstawowej weryfikacji twojego wykształcenia i przydatności na danym stanowisku. Pamiętaj również o dopasowaniu CV do oferty pracy, na którą zamierzasz odpowiedzieć. Zajmuje to trochę czasu, ale jest zdecydowanie lepiej postrzegane przez pracodawcę lub osobę rekrutującą niż jedno CV rozesłane do wielu firm o różnym profilu działalności.
5. Rozglądaj się dookoła!
Jeśli jeszcze nie masz upatrzonej pracy – roześlij wiadomość po znajomych oraz stale przeglądaj serwisy z ofertami. Te najlepsze oferty pojawiają się i znikają równie szybko zatem dobrze jest trzymać rękę na pulsie. Za to oferta praca, o którą możemy starać się z polecenia ma dodatkowy plus – nie jesteśmy anonimowym kandydatem, a osobą „z polecenia” co stawia nas w nieco korzystniejszej sytuacji na rekrutacji.
6. Nie marnuj czasu
Jeśli zrezygnowałeś z obecnej pracy i przysługuje ci urlop lub po prostu masz już wolne i dałeś sobie na spokojnie czas na poszukiwanie pracy – odpocznij, ale nie trać całego czasu jedynie na bierne przeglądanie ofert. To okres, który możesz wykorzystać na samodoskonalenie i szkolenie, na nabycie nowych umiejętności, które mogą być, wkrótce twoją kartą przetargową na rozmowie kwalifikacyjnej.