LSSE jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce

Kiedy myślimy o miejscach, które najszybciej się rozwijają, zwykle przychodzą nam do głowy duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy aglomeracja śląska. Tymczasem dołączać powinniśmy do nich również Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. To właśnie w niej swoje zakłady mają tacy giganci jak Sitech, BASF, Winkelmann, Volkswagen, Lear czy Faurecia. A to jedynie wierzchołek góry lodowej. W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE) działa jeszcze 40 innych zakładów.

letiabcZnaczna część mających swoje zakłady w LSSE firm to polskie oddziały niemieckich przedsiębiorstw, które skusiła bliskość polsko-niemieckiej granicy. Najwięcej jest tu firm działających w branży motoryzacyjnej i metalurgicznej. To one utworzyły też największą liczbę, nieźle płatnych miejsc pracy. Choć tuż za nimi plasują się również przedsiębiorstwa związane z produkcją tworzyw sztucznych. Również ze względu na LSSE stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim wynosi jedynie 7,6%.

Co ważne zainteresowanie LSSE wśród inwestorów wcale nie słabnie. Rokrocznie otwiera się tu kilka nowych zakładów. W roku 2015 powstało ich na przykład cztery: Bisek-Asfalt, Schneider Pojemniki Transportowe, Centrum Intermodal Ritex Transport Spedycja Logistyka oraz Atlas Copco. Wszytko to sprawia, że rejon LSSE jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników, którzy przebierać mogą w różnych, coraz bardziej atrakcyjnych ofertach.

Wszystko wskazuje też na to, że LSSE nadal będzie się rozwijać. W maju bieżącego roku ogłoszono, że w Jaworze fabrykę silników Mercedesa chce ulokować światowy gigant motoryzacyjny Daimler-Bezn. Trwają jeszcze co prawda ostatnie negocjacje, ale wszystko wskazuje, że już w 2019 roku rozpocznie się budowa nowego zakładu.

Pracownicy działów HR przedsiębiorstw mieszczących się w LSSE widzą już na horyzoncie problemy związane z pozyskiwaniem siły roboczej. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom specjaliści z firmy konsultingowej Advisory Group TEST Human Resources przygotowali dla nich spotkanie w Polkowicach, które może stać się zaczątkiem współpracy mającej na celu przygotowanie się na nadchodzące wyzwania.

Zobacz także