Jeśli jeździsz służbowym BMW i masz do dyspozycji firmowy laptop i telefon komórkowy, to prawdopodobnie jesteś jej szefem. Dodatki pozapłacowe takie jak auto, komórka i komputer są wciąż popularne, ale najbardziej wśród kadry zarządzającej – wynika z danych Raportu Płacowego.
Każdemu pracownikowi za wykonane zadania należy się wynagrodzenie. Firmy od lat wypłacają jednak bonusy i premie, które nie są gwarantowane przez Kodeks pracy. Podobnie jak i dodatkowe świadczenia pozapłacowe, czyli np. dodatki kafeteryjne, służbowe samochody, sprzęt elektroniczny, opieka medyczna itd. Te nadobowiązkowe benefity pełnią różne role: są nagrodą za dobre wyniki i zaangażowanie, budują markę pracodawcy, zwiększają atrakcyjność stanowiska, by przyciągnąć najlepszych pracowników lub wpływają na motywację i chęć do pracy.
Z danych Zespołu Analiz i Raportów Płacowych firmy konsultingowej Advisory Group TEST Human Resources wynika, iż dodatki pozapłacowe doskonale oddają również strukturę organizacji. Kto ma szansę otrzymać od firmy samochód? Ile trzeba awansować, by dostać laptop, a kto ma dyspozycji komórkę?
Niemieckie marki dla zarządu
Zarząd firm najczęściej otrzymuje do dyspozycji niemieckie marki samochodów. Służbowe auto dostaje 74 proc. CEO spośród badanych przedsiębiorstw i jest to najczęściej BMW. Członkowie zarządu, jeśli należą do 62 proc., to podróżują zwykle modelem Volkswagena. Na samochód może liczyć nieco więcej niż co drugi dyrektor (55 proc.), który dostaje Opla. Wśród kierowników auto nie jest popularnym bonusem – otrzymuje go co piąty manager i jest to zwykle Skoda. Co ciekawe, niemal co dziesiąty specjalista także dostaje służbowy pojazd, najczęściej także czeskiej marki. Liderzy zespołów rzadko dostają służbowe auto do dyspozycji – tylko 4 proc. może liczyć na taki luksus. Wysoki odsetek specjalistów tłumaczy się przedstawicielami handlowymi, którzy potrzebują samochodu do wykonywania obowiązków służbowych.
Z komórką i laptopem
Na laptopa może liczyć 71 proc. prezesów firm oraz po 67 proc. członków zarządu i dyrektorów. Komputer na prezent dostaje 55 proc. kierowników. Tym sprzętem dysponuje aż 27 proc. osób zatrudnionych na stanowisku specjalistycznym i zaledwie co piąty lider zespołu. Telefon komórkowy to najbardziej powszechny dodatek pozapłacowy. Dostaje go 77 proc. CEO firm oraz ok. 70 proc. członków zarządu, dyrektorów i kierowników. Tym razem komórkę częściej niż specjaliści otrzymują ich przełożeni, czyli liderzy – 40 proc. osób. Telefonem dysponuje co trzeci specjalista.
Na podstawie: Raport Płacowy