Środowisko pracy ma wpływ na naszą efektywność

Środowisko, w tym stanowisko pracy ma znaczenie. Niby do stwierdzenia tego nie potrzeba badań naukowych, ale jednak te zawsze dodają każdemu stwierdzeniu powagi. Nic więc dziwnego, że i ten aspekt ludzkiego życia został przez naukowców gruntownie przebadany. Analizie zespołu prowadzonego przez Josepha Grzywacza z Uniwersytetu Stanowego Florydy w Tallahassee poddano niemal pięć tysięcy Amerykanów w wieku od 32 do 84 lat. Z badań wynika, że zarówno fizyczne środowisko w jakim pracujemy, jak i relacje ze współpracownikami, mają znaczny wpływ na naszą efektywność.

Uporządkowane biurkoNajgorzej działają na nas nuda, brak inspiracji, bałagan, nieporządek i hałas. Dobrze wpływają zaś na nas współpracownicy, którzy pobudzają naszą wyobraźnię, szefowie, którzy wymagają od nas intelektualnego zaangażowania oraz brak rutyny. Naukowcy docenili również pozytywne oddziaływanie uporządkowanego i czystego stanowiska pracy. W samym badaniu sprawdzano jedynie, jak powyższe czynniki wpływają na podstawowe zdolności kognitywne, takie jak pamięć krótkotrwała czy zdolność skupiania uwagi. Psychologowie uważają jednak, że dobrze przekładają się one na ogólną efektywność pracy.

Dzięki podobnym badaniom jesteśmy nie tylko w stanie zrozumieć, jakie czynniki wpływają na to jak dobrze radzimy sobie z powierzonymi nam zadaniami, ale przede wszystkim pomogą tam projektować przestrzeń biurową, by minimalizowała negatywny wpływ otoczenia. Dbałość o odpowiednią higienę pracy spada nie tylko na pracodawców, ale również pracowników. Od nich bowiem najczęściej zależy atmosfera, jaka panuje w danej firmie, wszakże to oni tworzą głównie relacje koleżeńskie. A te, w zależności od ich rodzaju mogą zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpływać na naszą efektywność. Równocześnie pomogą one w wypracowaniu skuteczniejszego systemu motywującego do cięższej pracy.

Zobacz także