Mówiąc o rynku pracy w kontekście branży IT nie wystarczy powiedzieć o rynku pracownika. To bowiem już kolejny poziom komfortu kandydatów. Pomimo ogromnych rzeszy studentów kierunków informatycznych i pokrewnych, którzy po studiach są gotowi pracować jako programiści, deficyt specjalistów z tej dziedziny pogłębia się z roku na rok. Teraz już nie są potrzebne nawet studia, żeby znaleźć zatrudnienie w branży IT, liczą się bowiem umiejętności praktyczne. Jak więc w podobnych warunkach przeprowadzić efektywną rekrutację specjalistów i skompletować dobry zespół IT? Czym skusić programistów do pracy właśnie u nas?
Wynagrodzenie i benefity
Oczywiście pierwszą sprawą, która jest związana z dużą konkurencją w kwestii pozyskania pracownika, jest wynagrodzenie. Sumy, które zarabiają programiści i informatycy, mogą się wydać osobie niezorientowanej w branży wręcz nierealnie wysokie. Specjaliści IT zarabiają na start często dwa, trzy razy więcej w porównaniu z rozpoczynającymi karierę przedstawicielami pozostałych zawodów. I właśnie pensja jest punktem wyjściowym, żeby pozyskać dobrych programistów. Musi ona odpowiednio korespondować z sytuacją na rynku pracy, bo inaczej nikt nie zainteresuje się naszą ofertą. Odpowiedm narzędziem do ustalenia rynkowych wynagrodzeń jest raport płacowy. Należy pamiętać, że standardem, jeśli chodzi o sektor IT jest podawanie widełek płacowych już w ogłoszeniu o pracę. Jednak pensja to nie wszystko. Potrzebny jest też pakiet atrakcyjnych benefitów. Prywatna opieka medyczna, karty aktywności fizycznych i odpowiedni komfort miejsca pracy to absolutne minimum. Natomiast, żeby się wyróżnić należy zaoferować również budżet na szkolenia i konferencje, dofinansowanie lekcji językowych albo benefity związane z życiem prywatnym i rodzinnym.
Komfort pracy
Miejsce pracy dla programistów też nie może być pierwszym lepszym biurem. Standardem jest wygodne biurko z dwoma monitorami, komputerem stacjonarnym lub laptopem do wyboru i ergonomiczny fotel. Kuchnia też musi być odpowiednio wyposażona i najlepiej zaopatrzona w darmowe owoce i przekąski. Niektóre firmy dofinansowują nawet lunche i obiady. Biuro koniecznie musi posiadać także odpowiedni chillroom, gdzie pracownicy w przerwie od pracy mogą zagrać w piłkarzyki lub na konsoli. Nie mam tutaj także mowy o żadnym dress-codzie. Wymienione powyżej rzeczy stały się już standardem, jeśli chodzi o oferowane programistom warunki zatrudnienia. Atutami mogą być jeszcze wygodna lokalizacja lub wystrój biura.
Wyzwania i ambitne projekty
Ponieważ programiści muszą bardzo dużo czasu poświęcać na pozostawanie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi, bardzo ważna jest dla nich specyfika projektu nad jakim pracują. Musi on pozwalać na pracę w aktualnych technologiach i rozwój umiejętności bazujących na pojawiających się nowych rozwiązaniach. Jakby tego było mało, to ludzie z sektora IT patrzą na świat przez pryzmat wyzwań i samorozwoju. Przez to projekty muszą być nowatorskie i dawać szansę na ciągłe doskonalenie. Projekty, które nie mają takich zalet muszą kompensować to odpowiednio w formie wyższej pensji.
Jak widać pracownicy IT mają bardzo duże wymagania względem potencjalnych pracodawców. Na domiar złego nie wystarczy ich po prostu spełnić, żeby pozyskać programistów. Trzeba znaleźć jeszcze zainteresowanych naszą ofertą kandydatów, a to nie jest proste, ponieważ większość specjalistów jest szczęśliwie zatrudniona. Należy w związku z tym prowadzić rekrutację w stylu headhunterskim i nawiązywać kontakt z kandydatami pasywnymi, a w takim przypadku należy mieć już w zanadrzu naprawdę silne karty przetargowe.