Warto być pracownikiem fizycznym, ale wykwalifikowanym

pracownik fizycznyNa rynku pracy od kilku lat najbardziej deficytowym zawodem jest pracownik fizyczny o specjalistycznych kwalifikacjach. Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników oprócz informatyków i programistów są także technicy i inżynierowie. Na co zwracają uwagę pracodawcy i ile są w stanie zapłacić za dobrego pracownika fizycznego?

W branży budowlanej i produkcyjnej liczy się doświadczenie, choć w obliczu braku takich robotników przedsiębiorcy mogą zaniżać swoje kryteria. Mniejszą wagę przywiązuje się do takich cech jak wykształcenie, czy kompetencje językowe. Według badania Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, przeprowadzonego na grupie ponad 400 przedsiębiorstw, najczęściej wymaganym minimalnym doświadczeniem było od dwóch do czterech lat. Ale już połowie ankietowanych wystarczała około roczna praktyka zawodowa. Dla robotników pomocniczych wymagania są znacznie mniejsze, ale i wynagrodzenie spada. Ta grupa pracowników fizycznych zarabia 130% mniej niż kluczowy robotnik produkcyjny. I tak średnie miesięczne wynagrodzenia dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych wyniosły wiosną tego roku 3784 zł, a dla robotników operatorów 3470zł.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku elektryków. Jak podaje Raport Płacowy w sektorze MSP oraz firm zatrudniających do 500 osób i generujących zysk do 200 mln zł rocznie, zarobki wynoszą około 3500 zł. Natomiast wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa rosną także płac. W bardzo dużych firmach elektrycy mogą zarabiać nawet 4200 zł. Jeśli chodzi o podwyżki w tej branży pracownicy fizyczni w stosunku do umysłowych mogą częściej liczyć na podwyżki, choć już ich wielkość nie różni się od premii pracownika biurowego.

Co w takim razie wpływa na niedobór talentów w tej dziedzinie? Dużą winę ponosi system edukacji i mała popularność szkół zawodowych, które nie kształcą robotników o konkretnych deficytowych umiejętnościach. W związku z tym wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą liczyć na atrakcyjne posady z niezłym wynagrodzeniem, a przy tym mogą pozwolić na wyższe wymagania względem pracodawców.

Zobacz także