Zdajesz rozszerzoną maturę z matmy? Będziesz dużo zarabiać

maturaTo kolejny rocznik uczniów zdających na maturze matematykę jako obowiązkowy przedmiot. Od tego, co młody człowiek wybierze jako przedmiot rozszerzony może zależeć to, na jakie studia się dostanie. Co zatem warto zdawać na egzaminie dojrzałości?

Maturzyści jakiś czas temu, gdy składali deklaracje, musieli zdecydować o swojej przyszłej karierze. Od tego, który przedmiot jest zdawany na poziomie rozszerzonym i oczywiście od samego wyniku matury, zależy to, jak potoczy się kariera młodej osoby. Choć zawsze można się przekwalifikować, to jednak o wiele łatwiej jest dobrze wystartować.

Matematyka = wynagrodzenie

W dzisiejszej audycji Programu 1 Polskiego Radia zaproszeni eksperci dyskutowali o roli obowiązkowej matematyki na maturze. Osoby, które wybrały ten przedmiot mogą w przyszłości liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Przede wszystkim otwiera to drogę na studia informatyczne. Programiści mogą liczyć na pensje sięgające nawet 10 tys. zł. Dobrych zarobków mogą spodziewać się osoby z umiejętnościami analitycznymi w sektorze bankowości i ubezpieczeń. Inżynierowie po studiach technicznych również nie powinni narzekać. Według danych Raportu Płacowego wysokie zarobki na starcie otrzymują młodsi specjaliści pracujący w dziale Badania i Rozwój (średnie zarobki to ponad 3700 zł brutto). Wysokie pensje otrzymują również kierownicy budów, samodzielni księgowi i osoby zatrudnione na stanowiskach sprzedażowych.

Humaniści też sobie poradzą

Czy to oznacza, że osoby, które na egzaminie maturalnym wybrały przedmioty humanistyczne skazują siebie na kiepska pracę za skromną płacę? Niekoniecznie. Goście radiowej Jedynki przekonywali, że nawet humaniści mogą zrobić karierę. Obecnie na rynku pracy wymagane są nie tylko twarde umiejętności, ale również te związane z pracą zespołową, motywacją, pracą pod presją czasu. Abiturienci, którzy chcą się wybrać na studia filozoficzne lub psychologiczne mogą potem znaleźć pracę w sektorze HR na stanowiskach związanych np. z rekrutacją pracowników. Z danych Raportu Płacowego osoby pracujące na stanowisku młodszego specjalisty ds. HR mogą liczyć na najwyższe płace spośród innych sektorów na poziomie entry level. Zarobki młodych HR-owców to średnio 4054 zł brutto.

Dobrą decyzję podejmą również ci, którzy chcą dostać się na studia filologiczne i na maturze zdają języki obce. Przy tak rozwojowej branży outsourcingu w Polsce zagraniczne korporacje stale poszukują osób z wysoko rozwiniętymi kompetencjami językowymi. Najczęściej bardzo dobra znajomość języka obcego w zupełności wystarczy, a do zawody przyuczają sami pracodawcy.

Zobacz także