Zawód dziennikarz

Zawód dziennikarzaJak wyglądają zarobki w mediach – o tym zwykle się nie mówi, lecz spekuluje, domyśla. Dziennikarze niechętnie chwalą się wysokością pensji. Ci pojawiający się w telewizji zarabiają naprawdę sporo, ale dziennikarze, którzy piszą dla lokalnych gazet – już znacznie mniej.

Magazyn „Press” opublikował niedawno raport podsumowujący zarobki w mediach. Wynika z niego, że:

Redaktor naczelny znanego tabloidu może zarobić nawet do 45 000 zł miesięcznie, zastępca redaktora naczelnego – już o połowę mniej. Zwykły redaktor w tabloidzie około 8 tys. złotych.

Prezenter sportowy w telewizji – 7, 5 tys. zł, reporter kanału sportowego 6 tys. Natomiast redaktor głównego wydania Wiadomości w Telewizji Publicznej zarabia od 3 do 6 tys. złotych. Dziennikarze prasowi, w zależności od gazety, otrzymują wynagrodzenie od 4 do 7 tys. złotych.

A jak wyglądają kwestie wynagrodzenia za poszczególne „produkty”? Dziennikarz za standardowy tekst do „Uważam Rze” czy „Przekroju” może dostać od 500 zł do 900 zł. Dyżur dziennikarski w weekend to wynagrodzenie rzędu 400 zł. Z kolei osoba przygotowująca materiał video dla portalu przeciętnie otrzymuje od 100 do 300 zł. Za zrealizowanie materiału reporterskiego np. dla Panoramy TVP 2 dziennikarz zarabia od 150 do 350 zł.

Zobacz także