Przygotowanie do Assessment Center

Assessment CenterJak wiadomo, do rekrutacji metodą Assessment Center nie można się w stu procentach przygotować – nie znamy bowiem wcześniej ani scenariuszy rozmów ani ćwiczeń i zadań, które zostaną wykorzystane w trakcie trwania procesu. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że przy pomocy ośrodków oceny badane są głównie te cechy i umiejętności kandydata, które będą potrzebne na konkretnym stanowisku. Oznacza to, że można zrobić kilka rzeczy, aby nie dać się kompletnie zaskoczyć.

1. Przanalizuj swoje mocne i słabe strony

Zastanów się, jakich umiejętności dane stanowisko wymaga, a także w jaki sposób możesz wykazać cechy, których firma potrzebuje najbardziej. Jeśli znasz swoje niedoskonałości w danej dziedzinie, spróbuj wzmocnić te umiejętności jeszcze przed udziałem w ośrodu oceny.

2. Ćwicz umiejętność pracy zespołowej

Ćwiczenia grupowe są w centrach oceny powszechnie stosowane, tak więc w wielu przypadkach będziesz musiał współpracować z innymi kandydatami na interesujące Cię stanowisko. Konkurowanie z innymi i próba wybicia się często okazuje się nie najlepszą strategią. Warto natomiast pokazać takie cechy jak: asertywność, otwartość i chęć do współpracy oraz bycie pomocnym.

3. Ćwicz umiejętność autoprezentacji

Większość ośrodków oceny obejmuje rozmowy z kandydatami, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć swoje zdolności komunikacyjne. W autoprzentacji niebagatelną rolę odgrywa także odpowiedni ubiór oraz mowa ciała.

4. Ćwicz swoje umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem

Podczas Assessment Centre będziesz miał do czynienia z licznymi instrukcjami w wielu różnych formatach, do których trzeba się będzie ściśle zastosować. Pracuj zwłaszca nad umiejętnością aktywnego słuchania, tak aby lepiej zrozumieć instrukcje ustne, i nie ryzykować brakiem ważnych informacji do wykonania danego zadania.

Zobacz także