Branża HR na dużym plusie

branża HR wzrost

Branża HR urosła w 2015 r. o 22 proc.

Agencje zatrudnienia odnotowały w 2015 rekordowe obroty. To był bardzo dobry czas dla firm rekrutacyjnych – podaje „Rzeczpospolita”. Wzrosła także liczba pracowników tymczasowych, których nigdy wcześniej nie było tak wielu.

Według danych GUS wzrost obrotów firm rekrutacyjnych przewyższył sytuację z 2014 r., która również była imponująca. Wtedy branża HR osiągnęła wzrost na poziomie 21 proc. Najnowszy wynik to wzrost o 22 proc. Sektor usług personalnych należy do najszybciej rozwijających się i utrzymujących dwucyfrowe tempo wzrostu.

Na lepszy wynik mogły liczyć te firmy, które zajmowały się także rekrutacją pracowników tymczasowych. Agencje zatrudnienia nie mogły narzekać na słabą koniunkturę. Według Polskiego Forum HR rynek pracy tymczasowej urósł w zeszłym roku o 24 proc. w porównaniu do poprzedniego i osiągnął wartość 5,6 mld zł. Przybyło również pracowników tymczasowych. W 2015 roku liczba osób zatrudnionych na krótki okres i do wykonania określonych prac sezonowych wyniosła 810 tys. To o 100 tys. pracowników tymczasowych więcej niż w poprzednich latach.

Bardzo dobra sytuacja agencji zatrudnienia wiąże się z sprzyjającymi warunkami na rynku pracy i malejącym bezrobociem. W 2015 roku stopa bezrobocia spadła do jednocyfrowego wyniku, a pod koniec roku wynosiła 9,8 proc. Do urzędów pracy przybywało także coraz więcej ofert zatrudnienia. Zapewne wielu pracodawców korzystało również z usług firm rekrutacyjnych. To wszystko przełożyło się na rekordowy wynik agencji pracy tymczasowej.

Zobacz także