Specjaliści od rekrutacji

Firmę tworzą ludzie, a sukces można uzyskać tylko dzięki dobremu zespołowi pracowników. Stworzenie idealnego teamu wymaga jednak szeregu działań, z których najważniejsza jest efektywna rekrutacja. W dzisiejszych czasach pozyskiwanie talentów jest jednocześnie swojego rodzaju kampanią marketingową. Bez odpowiedniego wizerunku jako dobrego pracodawcy, ciężko wyróżnić się na tle konkurencji i zachęcić kandydatów do pracy w naszej firmie. Przyjęło się, że rekrutacja to zadanie dla działów zarządzania zasobami ludzkimi. Jednak aktualnie w czasach rynku pracownika, gdy coraz trudniej o dobrego kandydata, zadanie rekrutacji outsourcuje się do zewnętrznych agencji doradztwa personalnego.

HRDojrzewający HR

Kiedyś, gdy działy zarządzania zasobami ludzkimi zajmowały się prostą administracją, głównym ich zadaniem było rekrutowanie nowych pracowników. Aktualnie jednak ludzie zarządzający przedsiębiorstwami zdali sobie sprawę, że rola tego działu w strukturach firmy jest znacznie poważniejsza. Buduje on bowiem odpowiednią politykę pracowniczą, zajmuje się systemem wynagrodzeń, dba o właściwy wizerunek firmy i zajmuje się szkoleniem oraz motywacją pracowników. Przy tak dużym obciążeniu zadaniowym, wymagający proces rekrutacyjny może być trudny do wpisania w harmonogram wewnętrznego działu HR. Dlatego coraz częściej poszukiwanie kandydatów do pracy zleca się specjalistom z zewnętrznych firm rekrutacyjnych.

Trudne łowy

Rekrutując pracowników na niełatwym rynku, nie wystarczy skupić się na kandydatach aktywnych, czyli takich, którzy sami szukają pracy. W czasach niskiego bezrobocia jest ich bowiem stosunkowo niewielu. Trzeba rozejrzeć się za kandydatami pasywnymi, czyli osobami szczęśliwie zatrudnionymi, którym można przedstawić ofertę i zachęcić ich do zmiany pracodawcy. Działania takie wymagałyby dużego nakładu czasowego ze strony pracowników firmy, by pierw uzyskać odpowiednią wiedzę na temat danego środowiska, a potem znaleźć odpowiednich kandydatów. A czas ten przekłada się oczywiście na pieniądze. Właśnie wtedy do gry wchodzą agencje rekrutacyjne.

Łowcy głów

Korzystanie z usług zewnętrznych specjalistów ma dwie ogromne zalety. Pierwszą jest fakt, że prowadzą oni cały czas rozeznanie w danym środowisku i wiedzą czego się spodziewać oraz mają stały kontakt z wieloma kandydatami, którym mogą przedstawić naszą ofertę. Drugą kwestią jest gwarancja satysfakcji. Częstą praktyką przy korzystaniu z usług takiej agencji jest umowa zapewniająca satysfakcję z przedstawionego kandydata. Po pierwsze firma płaci dopiero, gdy zatrudni kandydata znalezionego przez agencję. Po drugie w przypadku niezadowolenia z pracy zatrudnionego za pośrednictwem agencji pracownika lub jego odejścia z pracy nie z winy pracodawcy, firma rekrutacyjna ma obowiązek przedstawić kolejną kandydaturę. Daje to bezpieczeństwo przedsiębiorstwom korzystającym z takich usług poprzez zmniejszenie kosztów i ograniczenie interwałów pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami.

W ostatnich latach takie praktyki stają się normą. Wybierając jednak agencję doradztwa personalnego, warto postawić na tę z dużym doświadczeniem, która będzie miała odpowiednią znajomość danego rynku i zastosuje właściwe metody oceny kompetencji kandydatów. 

Zobacz także