Nowe zawody w branży IT

Sektor IT jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na świecie. Niemal co roku powstają w nim zupełnie nowe specjalizacje, o których wcześniej nikt nie słyszał. Warto zapoznać się z trendami IT i nazwami zawodów, które u większości ludzi wywołują konsternację, ale na które zapewne już wkrótce będzie ogromne zapotrzebowanie.

Blockchain Engineer

To chyba najbardziej tajemnicza nazwa spośród nowych specjalizacji w branży IT. Kim jest blockchain engineer? To specjalista od blockchain, czyli rdzenia technologii Bitcoin, najpopularniejszej czysto sieciowej waluty. W chwili obecnej już ponad 200 firm i projektów opensource próbuje wykorzystać Blockchain przy tworzeniu mobilnych platform handlowych czy kart identyfikujących bezpieczeństwo transakcji. Jaką wiedzę należy zgłębić, by starać się o to stanowisko? Przede wszystkim trzeba być doskonale zorientowanym w kryptografii, systemach rozproszonych oraz rozwiązaniach haszujących. Bez wątpienia przydaje się tu też dobra znajomość matematyki, gdyż w dziedzinach tych jest ona nieco bardziej skomplikowana niż w zwykłym programowaniu. W zamian jednak – jak wynika z analizy kilku ofert na portalu dice.com – można obecnie liczyć na roczną gażę w wysokości 150-170 tys. dolarów.Specjalista IT

Specjalista ds. uczenia maszynowego

Coraz więcej rozwiązań wymagających analizy Big Data oparta jest na uczeniu maszynowym, które zapewniać ma optymalizację podejmowanych działań na podstawie zdobytego przez aplikację doświadczenia. Już teraz informatyczny gigant, IBM współpracuje z kilkoma amerykańskimi uniwersytetami w celu stworzenia programów nauczania przyszłych specjalistów w zakresie uczenia maszynowego.

Inżynier wirtualnej rzeczywistości

Jeszcze niedawno wirtualna rzeczywistość kojarzyła się jedynie z grami. Powoli wkracza ona jednak w inne dziedziny technologii komputerowych. Amerykański dziennik New York Times już teraz wykorzystuje wirtualną rzeczywistość w przeznaczonej na smartfony aplikacji Virtual Reality, która w połączeniu z Google Cardboard ma urealniać wiadomości. Dzięki niej możemy spojrzeć na świat oczami uchodźcy czy wybrać się na podmorską wyprawę. Specjaliści od inwestycji już teraz prognozują, że branża wirtualnej rzeczywistości przyniesie w najbliższych 10 latach ponad 100 mld dolarów zysku.

Jakie umiejętności należy posiąść, żeby zostać inżynierem-specjalistą w tym zakresie? Wymagane są podstawy programowania, doświadczenie w obróbce graficznej oraz znajomość środowiska aplikacji mobilnych, a także technik przetwarzania obrazów cyfrowych.

Specjalista Big Data

Nie jest to specjalizacja zupełnie nowa. Od kilku już lat rośnie liczba jej adeptów. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że już wkrótce liczba ofert pracy w tym zakresie lawinowo wzrośnie. Narzędzi do analizy Big Data jest coraz więcej, a ich ceny maleją. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega też potrzebę wyławiania z zalewu danych tego, co najważniejsze, tego, co pozwoli im szybciej się rozwijać i lepiej dostosowywać ofertę do potrzeb klientów, a nawet przewidywać przyszłe trendy. Szacunki Oracle Internet wskazują, że ilość danych w sieci rośnie z roku na rok w tempie 40%. W chwili obecnej internet to ok. 8 Zettabajtów danych. Specjaliści przewidują jednak, że już w 2020 roku ich ilość sięgnie 45 ZB.

Ankieta zatytułowana „25 Best Jobs in America” (25 najlepszych prac w Ameryce), którą wykonała firma Glassdor Survey, wskazuje, że już w tym roku specjalista ds. analizy Big Data będzie najbardziej poszukiwanym zawodem w USA.

Architekt Internetu Rzeczy

Internet Rzeczy (IoT) rośnie z roku na rok. Podłącza się do niego nie tylko coraz więcej urządzeń, ale również coraz więcej ich typów. Specjaliści z IDC szacują, że do 2020 roku ich liczba może przekroczyć nawet 28 miliardów. Nic więc dziwnego, że specjaliści w tym zakresie już teraz poszukiwani są zarówno przez światowych gigantów jak i start-upy. Jakie umiejętności mogą przydać się specjaliście w tym zakresie? Przede wszystkim połączenie umiejętności zarządzania z wprowadzaniem kompleksowych rozwiązań uwzględniających IoT, M2M (Machine To Machine), oraz technologie chmurowe.

Specjalista ds. cyberzagrożeń

Oczywiście nie jest to specjalizacja nowa. Wzrost zagrożenia ze strony hakerów i crackerów sprawił jednak, że firmy coraz baczniej zwracają uwagę na zabezpieczenie się przed nimi.

 Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem PwC, liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu informacji wzrosła na całym świecie o 38%., zaś w Polsce aż o 46%

– mówi Ewelina Hryszkiewicz z Atmana, polskiego operatora centrum danych. Ataki te stają się też coraz bardziej wyrafinowane. Dlatego też od specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa wymaga się obecnie wiedzy w zakresie algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu łatwiej mogą oni zrozumieć taktykę crackerów i rozpoznać zagrożenia pochodzące z wielu źródeł.

Zobacz także