Firmowa wigilia powoli staje się tradycją nie tylko w wielkich korporacjach, ale i w mniejszych przedsiębiorstwach. Główną ideą, która przyświeca temu wydarzeniu, jest integracja i wspólnie spędzony czas. Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy nie potraktowali jej jako zbędnej formalności? Kiedy rozpocząć przygotowania i co podać do jedzenia?
Czas i miejsce
Organizacja firmowej wigilii wymaga starannych przygotowań. Najważniejsze jest zaplanowanie jej z odpowiednim wyprzedzeniem, bo przedświąteczny czas to najczęściej pora urlopów. Warto więc uprzedzić pracowników kilka tygodni wcześniej i pozwolić im na dogodne rozplanowanie grafiku. Bardzo ważną rolę odgrywa również miejsce – niewielka uroczystość przy opłatku i małym poczęstunku może odbyć się w biurze, ale jeśli lista zaproszonych osób jest dłuższa, dużo lepszym rozwiązaniem będzie rezerwacja w restauracji takiej jak chociażby Estella, która organizuje imprezy okolicznościowe w Poznaniu.
Zapraszanie gości
Firmowe spotkania przy opłatku mogą odbywać się nie tylko w gronie pracowników, ale także ich rodzin i innych gości. Jeżeli lista zaproszonych osób obejmuje wyłącznie grono firmowe, wystarczy wysłać zaproszenie w formie wiadomości e-mail z informacją o charakterze imprezy, miejscu, czasie i obowiązujących strojach. Gdy znajdą się na niej również ważni biznesowi partnerzy, warto rozesłać do nich tradycyjne, eleganckie zaproszenia w formie papierowej. Potrzeby uczestników muszą znaleźć się na pierwszym miejscu, dlatego należy uwzględnić ich kulinarne upodobania. Świetnie dobrane menu to podstawa każdego przyjęcia, a w tym przypadku sprawi ono, że pracownicy zapamiętają wspólnie spędzone chwile na dłużej. W wigilijnej karcie powinny pojawić się słodkości i tradycyjne, świąteczne wypieki. W jadłospisie nie może zabraknąć ryby po grecku i klasycznego barszczu z uszkami. Warto też sporządzić listę osób, które preferują diety inne niż mięsna. W czasie tej uroczystości każdy powinien znaleźć dla siebie coś smacznego. Obecnie istnieje wiele wegetariańskich i wegańskich potraw wigilijnych, które są fantastyczną alternatywą dla osób unikających produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wymóg obecności
O ile spotkanie wigilijne ma charakter formalny i odbywa się w godzinach pracy, to – poza usprawiedliwioną chorobą lub wyjazdem na służbową konferencję nieobecnością – każdy pracownik powinien w nim uczestniczyć. W przypadku przyjęć po godzinach pracy obecność nie może być obowiązkowa, a chęć wspólnego świętowania powinna stanowić indywidualną decyzję każdego zatrudnionego. Aby zachęcić do wspólnego świętowania jak największe grono osób, można pomyśleć o zapewnieniu innych atrakcji (np. karaoke).