Legnica – miejsce idealne dla rozwoju

Legnica to miasto leżące w środkowej części województwa dolnośląskiego. Jest to doskonały obszar do rozwoju dla inwestorów – a to ze względu na bliskość Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz doskonałe połączenie z jednymi z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Europie. Pracodawcy z Legnicy dostrzegają swoją szansę, tworząc coraz więcej atrakcyjnych miejsc pracy. Czy zdołają jednak przyciągnąć do siebie wartościowych pracowników?

Strefa doskonała pod inwestycje

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to obszar, na którym działają obecnie aż 53 firmy z różnych branż. Najwięcej jest podmiotów rozwijających się w obszarze produkcyjnym, takich jak Sitech, BASF, Volkswagen itd. Obecność liderów rynku produkcyjnego sprawia, że województwo dolnośląskie zyskuje na atrakcyjności – i to zarówno w oczach pracowników, jak i kolejnych inwestorów, którzy myślą o rozpoczęciu działalności w LSSE. Jeśli chodzi zaś o samą strefę, to jej granice sięgają dużo dalej niż tylko obszar miasta Legnica – położona jest też ona w takich miejscowościach, jak Polkowice, Środa-Śląska, Prochowice, Iłowa, Przemków itd. Wszystkich podstref jest aż kilkadziesiąt.

Komunikacja na najwyższym poziomie

Dlaczego jeszcze Legnica jest atrakcyjnym miejscem do rozpoczęcia działalności na szeroką skalę? Ogromne znaczenie ma tutaj położenie tej miejscowości blisko ważnych europejskich szlaków komunikacyjnych. W promieniu 500 km od miasta znajduje się aż 6 stolic – Bratysława, Praga, Berlin, Wiedeń, Budapeszt i oczywiście Warszawa. Nie bez znaczenia jest także bliskość międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu, trasy kolejowej E30 oraz wielu autostrad i dróg ekspresowych. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na prędkość rozwoju tego regionu, sprawiając, że przedsiębiorcy chcą budować tam swoje zakłady. Niestety, to tylko jedna strona medalu – drugą jest problem z utrzymaniem pracowników, który dotyka teraz niemal wszystkich obszarów w Polsce.

Konkurencja zabiera pracowników

Jak wynika z badania zrealizowanego przez firmę Advisory Group TEST Human Resources, w Legnicy jest dość wysoki poziom absencji i fluktuacji pracowników. Jeśli chodzi o zjawisko absencji, spowodowane braniem urlopów na żądanie, pracownicy fizyczni są nieobecni na poziomie 36%, zaś pracownicy umysłowi – 43% (dane obejmujące teren LSSE). W przypadku zjawiska fluktuacji, czyli zmieniania miejsca zatrudnienia w ujęciu całego miasta, najwyższy wskaźnik również zanotowano na w granicach LSSE. Dla pracodawców oznacza to jedno – rynek pracownika zapukał także do drzwi firm z siedzibą w Legnicy. By zrekrutować i utrzymać podwładnych, muszą oni przede wszystkim dopasować poziom swoich wynagrodzeń do konkurencyjnych firm, działających dosłownie “za płotem”. Osiągnięcie tego celu możliwe jest m.in. dzięki korzystaniu aktualnych raportów płacowych.

Zobacz także