Jak zatrzymać pracownika w firmie?

zatrzymać pracownikaCo ma największy wpływ na to, jak firma radzi sobie na rynku? Większość osób powiedziałaby, że chodzi tu o sprzedaż usług czy produktów. Jeśli nie będzie ona utrzymywać się na wysokim poziomie, przedsiębiorstwo może mieć problemy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że za te procesy odpowiedzialni są pracownicy. Właściciele organizacji powinni więc starać się o to, by najlepsi specjaliści chcieli pracować właśnie u nich.

Rekrutacja nie jest jednak jedynym wyzwaniem, które przed nimi stoi. Gdy pozyska się już bowiem odpowiedniego eksperta, trzeba zapewnić mu takie warunki, żeby nie chciał odejść. Jak więc zatrzymać pracownika w firmie?

Długoterminowa inwestycja

Pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest oczywiście wynagrodzenie. To jasne, że bez odpowiedniej płacy żaden profesjonalista nie będzie chciał z nami pracować. Okazuje się jednak, iż czasem nie wystarczy ono do osiągnięcia pełnej satysfakcji z pracy – choć jest warunkiem koniecznym do jej pojawienia się. Osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w danym zawodzie, zwracają także uwagę na inne aspekty. Istotna jest dla nich atmosfera w miejscu pracy, dodatki do wynagrodzenia oraz możliwości dalszego rozwoju. Dobry pracodawca powinien więc zapewnić je wszystkie, a przynajmniej się starać. Nie odbędzie się to oczywiście bez poniesienia kosztów, dbanie o pracownika szybko przyniesie jednak zwrot, a nawet nadwyżkę zainwestowanych w niego środków.

Atmosfera sprzyjająca pracy

To, jak firma podchodzi do swoich pracowników, uwidacznia się już podczas rekrutacji. Traktowanie kandydatów kulturalnie i z szacunkiem utwierdza ich w przekonaniu, że rzeczywiście chcieliby w danej firmie pracować. Stosunek rekruterów i pracodawcy do potencjalnego pracownika pozwala mu wysnuć wnioski o tym, jak pochodzą oni do swych stałych pracowników. Ważne jest także, by nie okłamywać kandydata na rozmowie, obiecując mu coś, czego wcale nie zamierzamy mu dać. Prędzej czy później okaże się przecież, że były to słowa rzucane na wiatr, a wizerunek firmy z pewnością na tym ucierpi. Uczciwość i właściwe traktowanie to jednak tylko część tego, co składa się całokształt atmosfery w pracy.

Równie istotne są także relacje z przełożonym oraz innym pracownikami. W dzisiejszych czasach wyjątkowo niemile widziany jest dyrektor “tyran”, któremu nic nigdy się nie podoba. Perspektywa bycia ukaranym wywołuje raczej strach, niż motywację, a zastraszony pracownik nie może dać z siebie wszystkiego. Podobnie wygląda sprawa pracy w zespole – jeśli będzie ona oparta jedynie na obawie przed niepowodzeniem i niezdrowej rywalizacji, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Dużo lepiej sprawdzi się tutaj pokojowa współpraca i odpowiedni podział zadań.

Szanse na rozwój

Atmosfera w pracy to jednak nie wszystko. Ambitnemu pracownikowi zależy także na ciągłym rozwoju. Trudno nie zgodzić się wszakże z powiedzeniem “kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Szkolenia pracowników są więc tym, o co wyjątkowo powinien zadbać pracodawca. Najlepiej, jeśli będą one dopasowane do indywidualnych potrzeb i kompetencji każdego z nich. Dostosowanie szkoleń dobrze jest oprzeć na wcześniejszej ocenie pracowniczej, ponieważ pokaże ona, kto i w jakim zakresie powinien się rozwijać. Zazwyczaj trudno jest jednak, choćby ze względów finansowych, odpowiednio wyszkolić każdego z osobna. Dobrym rozwiązaniem będzie więc tutaj dopasowanie szkoleń do konkretnych działów czy szczebli w firmie.

Czasem pensja nie wystarczy

Doskonałą motywację do pracy stanowią także dodatki do pensji oraz perspektywy awansu. Pracodawca może przyznać okresową premię każdemu pracownikowi lub wybrać takiego, który najlepiej się sprawdza i w ten sposób nagrodzić go za wyjątkowe osiągnięcia. Coraz częściej stosuje się także inne dodatki do wynagrodzenia, np. ubezpieczenia grupowe, płatne urlopy, bilety do kina czy na siłownię itd. Może nie jest to zbyt wiele, pomaga jednak pracownikowi poczuć się docenionym i dodaje mu energii do pracy.

Zatrzymanie pracownika w firmie nie jest łatwe. Jeśli chcemy jednak, by w naszej firmie pracowali najlepsi, warto w nich zainwestować – zyski z pewnością przekroczą nasze oczekiwania.

Zobacz także