Praca na etacie czy status wolnego strzelca?

Powiadają, że ludzie dzielą się na tych, którzy mają porządek na pulpicie komputera i tych, którzy trzymają tam masę ikon i skrótów. Zawsze znajdą się zwolennicy brania prysznica i ci, dla których ideałem jest kąpiel w wannie. Wreszcie są i tacy, dla których stworzona jest praca na etacie, jak też ci, którzy „sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem”. Skupmy się na ostatniej grupie. Co więc ma więcej zalet: etat czy własna działalność?

W przypadku takich porównań trudno jest jednoznacznie wskazać opcję, która ma znaczną przewagę nad drugą. W „starciu” pracy etatowej i własnej działalności gospodarczej nie jest inaczej – obie formy realizacji kariery zawodowej mają swoje plusy i minusy. To, czy ktoś zdecyduje się na pracę na umowę w tym czy innym przedsiębiorstwie lub założy własną firmę, zależy w znacznej mierze od jego predyspozycji. Jakie są więc największe różnice między etatem, a byciem wolnym strzelcem na własnym garnuszku?

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Co przemawia za etatem?

Za pracą na etacie (szczególnie na podstawie umowy na czas nieokreślony) przemawiają:

  • Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa związane ze stabilnością zatrudnienia i tym, że co miesiąc wypłata trafia na konto pracownika.
  • Osoba, która pracuje na etacie nie musi martwić się o organizację pracy, gdyż zakres zadań wytycza jego przełożony.
  • Obowiązuje go 40-godzinny tydzień pracy, co oznacza 8 godzin dziennie przy biurku lub taśmie produkcyjnej.
  • Składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza za niego pracodawca.
  • Dodatkowo korzysta w pełni z praw, które daje mu kodeks pracy, dotyczących płatnego urlopu, dni ustawowo wolnych od pracy, ochrony przedemerytalnej, a w przypadku świeżo upieczonych rodziców – urlopów macierzyńskiego i „ojcowskiego” oraz wychowawczego.
  • Dodatkowe korzyści jakie może zapewnić nam pracodawca: karta multisport, system pożyczek 0% dla pracowników oraz szkolenia i seminaria, dzięki którym zatrudniony może podnieść swoje kwalifikacje.

Dlaczego praca na etacie nie zawsze wygląda tak różowo?

  • Może się zdarzyć, że pracownik zmuszony jest zostać w biurze powyżej 8 godzin dziennie, bez wypłaty należnych mu nadgodzin.
  • Koledzy z pracy lub – co gorsza bezpośredni przełożony – nie okazują się ludźmi łatwymi w obyciu.
  • Jeśli firma przeżywa kłopoty i na horyzoncie pojawia się widmo zwolnienia.

Własna działalność gospodarcza – czy warto?

  • Osoba samozatrudniona może samodzielnie decydować o swoim rozkładzie obowiązków i nie musi funkcjonować zgodnie z rytmem 40-godzinnego tygodnia pracy.

Sama też decyduje, które projekty przyjąć (z uwagi na ich opłacalność finansową, ale nie tylko), a z którymi klientami nie współpracować. Oczywiście własna działalność wymaga bardzo dobrej organizacji pracy. Trzeba też czasem poświęcić weekendowy wypoczynek, aby zakończyć w terminie ważne zlecenie.

  • Trzeba też we własnym zakresie zajmować się księgowością i opłatami ZUS.
  • Praca na własny rachunek to rozwiązanie szczególnie polecane osobom wykonującym zawody o wybitnie projektowym charakterze pracy: grafikom, architektom, informatykom itd., bowiem mogą oni wybierać zlecenia stanowiące dla nich dodatkowe wyzwanie zawodowe i rozwijające ich umiejętności, co nie zawsze możliwe jest przy pracy na etacie.
  • Nie można nie uwzględnić korzyści finansowych płynących z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, związanych chociażby z różnych możliwości rozliczeń podatkowych. Przy czym trzeba brać pod uwagę, że osoba prowadząca własną działalność gospodarczą musi sama zadbać o zapewnienie sobie niezbędnych narzędzi pracy: biura, telefonu służbowego, dostępu do Internetu, programów graficznych lub samochodu służbowego. Przed przejściem na samozatrudnienie trzeba wziąć pod uwagę te koszty.
  • Wolny strzelec z własną jednoosobową firmą powinien też pamiętać, aby ubezpieczyć swoją działalność gospodarczą. Po pierwsze, polisą należy objąć majątek firmowy na wypadek np. pożaru  doszczętnie niszczącego biuro i komputery, na których zapisane były postępy w realizacji kolejnych zleceń. W ten sposób przedsiębiorca nie zostaje na finansowym lodzie, gdy nie jest w stanie dalej świadczyć usług z powodu zniszczenia narzędzi pracy. Po drugie, ważne jest ubezpieczenie się na wypadek choroby lub inwalidztwa, które również mogą uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności. Właściciel jednoosobowej firmy koniecznie też musi rozważyć nabycie ubezpieczenia OC z tytułu prowadzonej działalności. Szczególnie przydatne będzie to, gdy wyrządzona zostanie szkoda kontrahentowi lub osobie trzeciej. Można wyobrazić sobie np. przypadek, gdy hydraulik naprawiając u klienta instalację kanalizacyjną, w niezamierzony sposób powoduje zalanie mieszkania piętro niżej. Co ważne, OC z tytułu prowadzonej działalności może także na życzenie klienta chronić go jeśli szkodę wywołają wynajęci przez niego podwykonawcy. Polisa OC zabezpieczy przedsiębiorcę przed poniesieniem finansowych konsekwencji takiego zdarzenia. Ubezpieczenie firmy nie tylko zmniejsza ryzyko związane z jej prowadzeniem, ale ma też efekt wizerunkowy – wpływa pozytywnie na postrzeganie takiej firmy przez jej potencjalnych klientów. W ich oczach osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która zadbała o odpowiednie polisy, jest partnerem wiarygodnym i odpowiedzialnym.

Reasumując: praca na własny rachunek to możliwość zarobienia większych pieniędzy, swoboda w kierowaniu swoją karierą zawodową, ale też więcej obowiązków i większa odpowiedzialność. Pracownik etatowy nie musi sam zajmować się kwestiami składek i rozliczeń, ale jest ograniczony pod względem zarządzania swoim czasem – musi robić to, czego się od niego oczekuje, w określonym czasie, a jeśli obowiązków jest za dużo, a atmosfera w firmie toksyczna, u niektórych może doprowadzić to do wypalenia zawodowego.

Dlatego stając przed wyborem: etat czy własna działalność, trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw, nie tylko związane z kwestiami obiektywnymi (zarobki, czas pracy i jej organizacja), ale także z indywidualnymi preferencjami.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia OC działalności gospodarczej na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-firm/oc/z-tytulu-prowadzenia-dzialalnosci.

Zobacz także