Rekrutacja i selekcja pracowników znacznie zmieniła się na przestrzeni lat. Niegdyś właściwie jedynym znanym “narzędziem” służącym do pozyskania pracownika była rozmowa rekrutacyjna. Dziś popularne są inne, znacznie bardziej skomplikowane (i dużo lepsze!) sposoby, by zapełnić wakaty. Jednym z nich jest Assessment Center. Co to jest i czego można się po nim spodziewać?
Poligon zamiast rozmowy
Sesja Assessment Center jest niczym poligon wojskowy dla kandydata. Zamiast “w teorii” rozwodzić się nad swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, ma on możliwość wykazania się w praktyce – rozwiązując takie zadania, które na co dzień pojawiają się w pracy na stanowisku, które chciałby objąć. Sesja AC może wydawać się kandydatowi bardzo skomplikowana i trudna, bo nie można się właściwie do niej przygotować. Jedyne, co da się zrobić, by nieco ostudzić swój lęk, to dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej metody rekrutacji.
Istnieją trzy podstawowe typy zadań, które można otrzymać podczas Assessment Center: in basket, czyli “koszyk zadań”, case study, czyli “studium przypadku” oraz fact finding, czyli “poszukiwanie faktów”. Większość z nich polega na analizowaniu firmowych dokumentów oraz podejmowaniu konkretnego działania na ich podstawie. W pierwszym rodzaj zadań kandydat musi podjąć jakąś decyzję, w drugim poddać analizie sytuację biznesową, a w trzecim – odszukać prawdopodobne przyczyny problemów. Podczas sesji AC sprawdzane są także takie kompetencje, jak umiejętność występowania publicznie (czyli zadania związane z przeprowadzeniem prezentacji) lub kompetencje kierownicze (czyli rozmowa z zespołem).
Grupowo, indywidualnie albo we dwójkę
W Assessment Center kandydaci pracują w pojedynkę, w dwójkę (najczęściej z podstawionym aktorem) albo w grupie. W zależności od liczebności kandydatów w konkretnym przypadku, dostają oni odmienne zadania – przykładowo rozmowa z nieposłusznym pracownikiem “w cztery oczy” albo rozwiązanie jakiegoś problemu poprzez pracę zespołową, gdzie każdy jest równy. Zdarza się także, że każdy z kandydatów w grupie musi przez chwilę “grać” przełożonego.
Czy Assessment Center jest skuteczne? Z pewnością jest to metoda, która ma dużo więcej zalet niż tradycyjna rozmowa rekrutacyjna. Dzięki niej, rekruterzy mogą bowiem ocenić rzeczywiste kompetencje i umiejętności kandydatów, zamiast polegać jedynie na ich deklaracjach. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu proces rekrutacyjny może być przeprowadzony jedynie przez profesjonalną firmę doradztwa personalnego.