Województwo mazowieckie to nie tylko region ze stolicą Polski. To także stolica sama w sobie – absolutne centrum biznesowe. Przez to, iż w samej Warszawie znajdują się główne siedziby największych korporacji, a dookoła niej nie brakuje firm i przedsiębiorstw, Mazowsze jest dziś najbogatszym polskim województwem. I choć wydawać by się mogło, że to region mlekiem i miodem płynącym, nawet tu firmy borykają się z tym samym problemem, co reszta kraju. Brakiem pracowników.
Poważne deficyty pracowników w województwie mazowieckim dotyczą niemal wszystkich branż. Najbardziej widoczne są one jednak w „budowlance” i produkcji – za brakiem pracowników produkcji nie nadąża system kształcenia i edukacji fachowców takich jak choćby dekarze, operatorzy, spawacze. To co stanowi jedną z najpoważniejszych konsekwencji takiego stanu rzeczy, jest ciągła rotacja pracowników między firmami, co dla wielu firm oznacza poważny kryzys finansowy. Zapłacić sporo trzeba bowiem nie tylko za opóźnienia oraz rekrutacje, ale także rosnące pensje – choć te nadal nie stanowią żadnej konkurencji dla zarobków w krajach zachodnich.
Raport Płacowy przygotowywany regularnie przez Advisory Group TEST Human Resources wskazuje, iż szczególnie poszukiwani pracownicy na stanowiskach takich jak operatorzy produkcji i CNC oraz monterzy nie mogą liczyć na zbyt wiele. Mediana płacy wynosi obecnie 3000 zł brutto (monter) czy 3283 w przypadku operatora CNC) oraz 3300 dla operatora produkcji, a to nie przekona pracownika do powrotu z Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Nic więc dziwnego, iż blisko 90 pro. Pracodawców z całego kraju planuje podnieść płace – dotyczy to także pracowników produkcji oraz branży budowlanej.
Innym wyjściem z tego problemu są pracownicy zza granicy – zwłaszcza tej wschodniej. Choć Ukraińców, którzy decydują się za chlebem przyjechać do Polski widać właściwie wszędzie, właśnie w Mazowszu jest ich najwięcej. Jak dowiedzieć można się z danych opublikowanych przez portal migracje.gov.pl, w województwie tym w zeszłym roku zamieszkało blisko 17 tysięcy obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość – bo aż 90 proc. to pracownicy branży budowlanej i produkcyjnej.