Kraków stolicą SSC/BPO/IT

Kraków, to nie tylko polska stolica uniwersytecka. To tez prawdziwe centrum branży SSC/BPO/IT – potężne centra usług wspólnych i nie mniejsze firmy outsourcingowe są dziś tak samo ważne dla miasta, jak liczne uczelnie wyższe, rokrocznie „wydające na świat” tysiące młodych ludzi wkraczających na rynek pracy.

Małopolska rozwija się dziś dynamiczniej niż kiedykolwiek, a głównej przyczyny szukać należy w specyfice lokalnego biznesu, skoncentrowanego przede wszystkim na nowoczesnych usługach wsparcia dla firm. Ogromna liczba przedsiębiorstw, które tam właśnie tworzą swoje centra sprawia, iż Kraków wkroczył w złoty okres gospodarczy. Dobrym tego wskaźnikiem jest choćby prognozowana wielkość przestrzeni pod działalność gospodarczą, która do końca roku może osiągnąć nawet milion metrów kwadratowych! Jak wskazują analizy przeprowadzone przez firmę Savills, w ciągu ostatnich pięciu lat obszar przeznaczony na biura w stolicy województwa małopolskiego wzrósł o 70%. Co więcej – nic nie wskazuje, aby trend ten w najbliższym czasie miałby zostać zahamowany.

Kraków to miasto biurowców oraz studentów i absolwentów, które w nich znajdują swoje pierwsze zatrudnienie. Tysiące magistrów oraz inżynierów z uczelni takich jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika, AGH, Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny raczej nie mają problemu z brakiem szans na dobrą i perspektywiczną pracę. Firmy działające w mieście polują bowiem na dobrze wykształconych i stosunkowo tanich, młodych pracowników. Nie brakuje wielkich graczy międzynarodowych, którzy kandydatom oferują konkurencyjne zarobki oraz szanse na rozwój – wśród nich są korporacje przeróżnych branż: Lufthansa, Motorola, Alexander Mann Solution, AON Hewitt. I każdego roku coraz to nowsze centra SSC i BPO powstają w Krakowie.

Płacę jaką oferują krakowskie firmy trudno więc porównywać z większością polskich miast. Dobrze widać to po analizie jesiennego Raportu Płacowego AG TEST HR. Przykładowo, młodszy księgowy Księgi Głównej może liczyć na pensję miesięczną ok 4000 zł brutto – tyle bowiem wynosi mediana zarobków na tym stanowisku w Krakowie. Na świetne pieniądze mogą liczyć m.in. programiści w Javie – na niskim stanowisku junior programisty zarobić można bowiem ponad 5500 zł brutto. A po kilku latach pracy i przy odpowiednio wysokim doświadczeniu zawodowym, specjaliści od Javy liczyć mogą na pensję przekraczającą 10 tysięcy złotych. Świetne warunki pracy mają także testerzy oprogramowania, którzy po kilku latach pracy zarabiają ponad 8 tysięcy brutto.

Krakowskie przedsiębiorstwa i krakowskie uczelnie wspólnie zmieniają więc rynek pracy w Małopolsce. Duża liczba firm napędza bowiem spiralę płacową – aby zatrzymać pracownika, przy tak dużej konkurencji trzeba bowiem dobrze mu zapłacić. Utrata dobrego pracownika nie opłaca się bowiem nawet w Krakowie.

Zobacz także