W coraz bardziej rozwiniętym technologicznie świecie, korzystanie z dobrodziejstw analityki, staje się niezbędne w różnych branżach. Nie inaczej jest w branży HR. Narzędzia analityczne mogą bowiem zdecydowanie ułatwić pracę specjalisty zajmującego się polityką personalną firmy.
Proces rekrutacyjny
Dowody na to, iż matematyczne myślenie jest nieodzownym elementem poprawnego funkcjonowania procesów w branży HR, przytacza wybitna specjalistka tej branży Marta Dobrzańska. Stwierdza ona, iż działania HR-owca mogą i powinny być ściśle powiązane z analityką, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i skutecznemu analizowaniu danych, można bowiem usprawnić wszystkie działania związane z kapitałem ludzkim. Przede wszystkim zaś proces rekrutacji. Pozyskiwanie nowych pracowników jest jednym z działań, które wiele osób chciałoby ulepszyć, ponieważ obecna sytuacja na rynku pracy wymaga coraz większej skuteczności tego procesu. I choć wiele osób wciąż myśli, iż rekrutacji daleko do liczb i analiz, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Do efektywnego wykorzystania analityki w tym procesie, potrzebni są jednak wykwalifikowani specjaliści.
Wykorzystanie analityki w praktyce
Aby w poprawny sposób wykorzystać analitykę w procesie rekrutacyjnym, warto skorzystać z pomocy specjalistów z agencji doradztwa personalnego. Na początek powinniśmy bowiem stworzyć profil idealnego pracownika, którym będzie zawierał wszystkie cechy i umiejętności pożądane przez nas na danym stanowisku. Specjaliści z zewnętrznej firmy pomogą nam ustalić hierarchię ważności wymienionych przez nas wymagań i skonstruować taki opis stanowiska i sylwetki kandydata, który wykluczy przypadkowość i subiektywne odczucia na etapie podejmowania decyzji o zatrudnieniu danej osoby. To zdecydowanie ułatwi rekruturowi pracę, gdyż jego zadaniem będzie szukanie ściśle określonego typu kandydata. I jak najbardziej możemy podczas tworzenia profilu korzystać z liczb. W każdym CV bowiem są dane, które można „zmierzyć” i ująć w języku matematycznym np. poziom zaawansowania danego języku – A1, B2 czy C1, czy nazwy konkretnego języka programowania.
Inteligentne programy
W jaki sposób analityka może pomóc w poszukiwaniu kandydatów? Otóż do procesu rekrutacyjnego możemy używać różnych aplikacji. Jedną z nich, jest taka, która wyszukuje w CV dane frazy, np. kurs barmański lub język chorwacki. Jest to zdecydowanie ułatwienie, lecz oczywiście nie zawsze się sprawdzi, ponieważ może występować wielu specjalistów, którzy posiadają podobne umiejętności. Ułatwieniem może być również analiza danych z poprzednich procesów prekrutacyjnych. Chcąc zatrudnić daną liczbę osób, powinniśmy oprzeć się na wcześniejszych doświadczeniach i sprawdzić współczynnik odrzuceń. Wówczas będziemy mogli oszacować liczbę osób, którę aktualnie powinniśmy zaprosić na rozmowę.
Za pomocą analityki, możemy usprawnić wiele procesów HR, w tym ten najważniejszy, czyli rekrutację pracowników. Przy czym powinniśmy ją zawsze traktować jako narzędzie, a nie jako wyrocznię. Twarde dane i lczby nigdy nie powinny bowiem przesłaniać człowieka. Mimo wszystko Human Resources to dziedzina, gdzie kompetencje „miękkie” grają główną rolę.