Praca hybrydowa – plusy i minusy

Praca hybrydowa jest to połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. W ostatnim czasie stała się ona popularnym trendem w świecie biznesu. W związku z pandemią koronawirusa wiele organizacji zdecydowało się na wprowadzenie takiego modelu pracy. Inne poszły w stronę całkowitej pracy zdalnej, jednak obecnie umożliwiają pracownikom elastyczne podejście do wyboru miejsca wykonywania zdań. Jak każdy model pracy również i ten ma swoje plusy i minusy.

Praca hybrydowa – plusy

Jednym z głównych plusów pracy hybrydowej jest większa elastyczność i możliwość dostosowania pracy do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, że możemy wykonywać nasze zadania zarówno z biura jak i z domu, możliwe jest lepsze zorganizowanie swoich obowiązków. To wpływa na jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu. Praca hybrydowa pozwala również na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z dojazdem do biura.

Minusy

Jednak praca hybrydowa może również mieć swoje minusy. Pracownicy pracujący zdalnie mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym. To z kolei może prowadzić do stresu i wypalenia zawodowego. Ponadto brak stałego kontaktu z zespołem może prowadzić do poczucia izolacji i utrudnić procesy komunikacyjne. Praca hybrydowa może również wpłynąć na wydajność pracownika oraz jego satysfakcję z pracy. Mogą mieć oni bowiem trudności z utrzymaniem motywacji do pracy, zwłaszcza jeśli brakuje im stałego wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników. Dlatego też bardzo ważne jest, aby firma zapewniła odpowiednie wsparcie i narzędzia do pracy zdalnej. Dobrym pomysłem jest badanie satysfakcji pracowników. Powie nam ono, czy zatrudnione osoby są zadowolone z tego rozwiązania i w jaki sposób możemy je usprawnić. Pomoże to także zapobiec takim zjawiskom jak fluktuacja pracowników.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak wygląda ocena pracownika podczas pracy hybrydowej, a jak na tej całkowicie z biura. Jeśli zauważymy znaczący spadek, oznacza to, że warto się tą sprawą zainteresować i porozmawiać z pracownikiem. Takie spotkanie to również dobry moment, by przeprowadzić badanie opinii pracowników.

Zobacz także