CV to dokument, który przedstawia Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. To Twoja wizytówka, która może zadecydować o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w procesie rekrutacji pracowników. Aby napisać CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jak napisać dobre Curriculum vitae?
Przede wszystkim dopasuj CV do stanowiska, na które aplikujesz. Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę i dopasuj swój życiorys do wymagań pracodawcy. Ważne jest, aby podkreślić te umiejętności i doświadczenie, które są istotne dla danego stanowiska.
Twoje CV powinno być napisane w jasnym i przejrzystym języku, tak by konsultanci pracujący firmach tj. agencja rekrutacyjna, nie mieli problemów z jego rozczytaniem. Korzystaj z krótkich zdań i unikaj skomplikowanych zwrotów. To samo tyczy się odpowiedniego formatowania. Dzięki temu Twoje Curriculum vitae jest czytelne i łatwe do odczytania. Używaj więc prostego układu, np. sekcji na dane osobowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i zainteresowania. Możesz też pokusić się o to, by pierwsza sekcja Twojego CV była w formie krótkiego, ale treściwego nagłówka. Jego celem ma być podsumowanie Twojej kariery i celów zawodowych. To miejsce, gdzie możesz od razu przyciągnąć uwagę pracodawcy.
Istotne jest też, byś używał liczb i danych. To umożliwi Ci udowodnienie swoich osiągnięć. Pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś konkretny i potrafisz osiągać cele. Przed wysłaniem CV polecamy Ci, być dokładnie je przeczytaj i upewnij się, że nie zawiera błędów gramatycznych i ortograficznych.
Czego nie umieszczać w CV?
Firmy konsultingowe i ich reprezentanci specjalizujący się w procesach takich jak rekrutacja pracowników jasno wskazują na to, że w Curriculum vitae nie powinno umieszczać się pewnych elementów. Przede wszystkim nie ma potrzeby pisania swojego pełnego adresu, czy też stanu cywilnego. Wiedza na temat liczby posiadanych przez Ciebie dzieci też nie jest nikomu do niczego potrzebna. Podobnie sprawa ma się np. z ukończoną podstawówką. Skup się na podkreśleniu w życiorysie informacji, które realnie mogą przydać się na danym stanowisku.