Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to ważny element każdej aplikacji o pracę. To szansa (kolejna tuż obok CV), aby przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Przygotowaliśmy więc dla ciebie kilka wskazówek, jak go napisać. Wszystko po to, by zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.

Najważniejszym krokiem jest spersonalizowanie listu motywacyjnego pod konkretne stanowisko i firmę. Unikaj ogólników i pokaż pracodawcy (lub firmie tj. agencja rekrutacyjna), że naprawdę zależy Ci na tym konkretnym stanowisku. Ważne jest, aby podkreślić te umiejętności i doświadczenie, które są istotne dla danego stanowiska.

List motywacyjny – błędy

W listach motywacyjnych często spotyka się ogólne i abstrakcyjne stwierdzenia, które nie robią wrażenia na firmach. Postaraj się być więc jak najbardziej konkretny i rzeczowy, kiedy przedstawiasz swoje umiejętności i doświadczenie. Nie kopiuj swojego CV, ale podkreśl te cechy i umiejętności, które są istotne dla danej pozycji. Podaj krótką historię swojej kariery i dlaczego właśnie to stanowisko jest dla Ciebie ważne. Nie zapomnij napisać też, dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym wyborem. Podkreśl swoje umiejętności, które są istotne dla stanowiska i dlaczego możesz przynieść firmie korzyści. Postaraj się używać liczb i danych, aby udowodnić swoje osiągnięcia. To pokaże pracodawcy, że jesteś konkretny i potrafisz osiągać cele. Zdecydowanie powinieneś również przeczytać swój list i sprawdzić go pod kątem błędów. Polecamy Ci, byś poprosił swoich bliskich o przejrzenie go. Błędy ortograficzne i gramatyczne mogą zaszkodzić Twojej aplikacji. Upewnij się więc, że list jest napisany poprawnie i jest czytelny.

Przed stworzeniem swojego listu proponujemy też, byś zapoznał się ze wzorami dostępnymi na Internecie. Pamiętaj jednak, by ich nie kopiować! Możesz się nimi zainspirować. Uwierz nam – doświadczeni rekruterzy znają wzory szablonów internetowych. Jeśli masz problem z napisaniem listu, mogą pomóc Ci agencje doradztwa personalnego lub inne firmy konsultingowe. Pracujący tam eksperci z zakresu tj. rekrutacja pracowników chętnie pomogą Ci w stworzeniu takiego listu motywacyjnego, który zachwyci Twojego wymarzonego pracodawcę.

Zobacz także