W rankingach najbardziej opłacalnych zawodów wciąż pierwsze miejsca zajmują te z sektora IT, ale wyraźnie widać, że przybywa także zawodów z branży finansowej lub produkcyjnej. Do bardzo przyszłościowych stanowisk pracy należy m.in. specjalista ds. nowych uruchomień.
Technologia wciąż idzie do przodu i zaskakuje nas nowymi rozwiązaniami. Przedsiębiorstwa stale się rozwijają, wprowadzając do procesu produkcji nowe maszyny i technologie. Ktoś jednak musi odpowiadać za tworzenie innowacyjnych narzędzi i wdrażanie pomysłowych projektów. Widać to chociażby w ilości wniosków patentowych zaakceptowanych przez Urząd Patentowy RP. Tylko w 2013 roku było ich aż 195 tys. 138, a z roku na rok ich liczba wzrasta od kilku do kilkunastu tysięcy.
Wynalazki, patenty, innowacje
Historia ludzkiej pomysłowości rozpoczyna się od wynalezienia koła. Każdy kolejny wynalazek: elektryczność, silnik spalinowy, Internet, a współcześnie druk 3D lub bionanotechnologia, niesie ze sobą wiele nowych możliwości, o których nigdy wcześniej byśmy nie pomyśleli. Wynalazek według Urzędu Patentowego RP to nowe rozwiązanie określonego problemu, które ma charakter wyłącznie techniczny. Innowacją zaś jest przekształcenie tego rozwiązania w proces lub produkt nadający się do wprowadzenia na rynek. Każdy wynalazek można opatentować, jeśli już wcześniej nie znalazł się na liście patentowej. To pozwala przedsiębiorstwom zwiększać swoją konkurencyjność, zdobywać nowe rynki i kontrahentów, a także usprawniać proces produkcji lub czerpać zyski ze sprzedaży licencji na nową technologię.
Zgłoszenie patentowe nie zawsze jest korzystne, nawet jeśli wynalazek spełnia wymogi patentowości. Prostym przykładem jest znany napój gazowany, którego skład nigdy nie został opatentowany. Coca-colę chroni jednak tajemnica przedsiębiorstwa, czyli know how. Patent ma bowiem tę wadę, że wygasa po 20 latach od zgłoszenia. Dzięki know-how Coca-Cola nie musi nikomu podawać składu napoju i sposobu produkcji, czyli rozwiązania technicznego, ale nic jej nie ochroni, gdy te informacje wyciekłyby z firmy.
Specjalista od innowacji
Osobą, która zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań w organizacji jest specjalista ds. nowych uruchomień. Pracownik na tym stanowisku jest odpowiedzialny za projekt, dokumentację techniczną i kosztorys. Wspólnie z inżynierami produkcji ustalane są etapy wdrożenia, a następnie rozpoczyna się inwestycja w nową technologię, trwają badania i testy, tworzone są prototypy. Wdrożenie kończy się opracowaniem dokumentacji jakości oraz ewentualnym opatentowaniem wynalazku. Kolejnym krokiem jest urynkowienie produktu, czyli przejście ze sfery badań i rozwoju do sfery gospodarczej. Od tej pory firma może czerpać zyski z wprowadzonej innowacji.
Chociaż każde przedsiębiorstwo produkcyjne wprowadza innowacyjne rozwiązania i potrzebuje wykwalifikowanych inżynierów produkcji, to pracodawcy nie zawsze wiedzą kogo poszukiwać. Pojawia się wiele różnych nazw tego zawodu, na co zwraca uwagę firma konsultingowa Advisory Group TEST Human Resources, która wydaje raporty wynagrodzeń w Polsce:
(…) w zależności od firmy, czy branży można spotkać się z inżynierami, technikami czy nawet kierownikami/menedżerami ds. nowych uruchomień. Te same obowiązki mogą się również kryć pod nazwą menedżera projektu w dziale Nowe Uruchomienia/Produkcja.
Wysokość zarobków na stanowisku specjalisty ds. nowych uruchomień będzie można poznać w najnowszej edycji badania Raportu Płacowego. Więcej na raportplacowy.pl.