Plant Manager – co robi i ile zarabia?

produkcja i przemysłKim jest Plant Manager i jaki jest zakres jego obowiązków w firmie? To ciekawe, ale wymagające stanowisko mogą objąć tylko osoby z odpowiednimi predyspozycjami.

Plant Manager to nikt inny jak dyrektor przedsiębiorstwa produkcyjnego. W Polsce dochodzi się do tego stanowiska mając 40-50 lat – w wielu przypadkach kandydat wybierany jest spośród pracowników firmy. Plant Manager potrzebny jest najczęściej w takich sektorach, jak produkcja AGD, urządzenia automatyzacji procesów technologicznych, przemysł elektrotechniczny, produkcja opakowań czy produkcja komponentów samochodowych.

Czym Plant Manager zajmuje się w praktyce?

Do jego obowiązków należy przede wszystkim kontrola procesu produkcyjnego, administracja zakładem produkcyjnym, rozwiązywanie problemów  personalnych, organizacyjnych i technicznych, zlecanie i odbiór prac działu badań i rozwoju produktu (Research and Development Department), nadzór nad prowadzeniem produkcji w bezpieczny sposób, koordynacja stanowisk pracy na poszczególnych szczeblach, zwiększanie efektywności pracy poprzez stosowanie zintegrowanych systemów zarządzania itd.

Nie każdy może zostać Plant Managerem.

By wykonywać ten zawód, trzeba posiadać określone kompetencje i predyspozycje. Kandydat musi mieć wyższe wykształcenie techniczne, najlepiej ze specjalności technologia produkcji, automatyka czy mechanika precyzyjna. Dobrym uzupełnieniem będą studia podyplomowe, np. studia menedżerskie dla inżynierów MBA. Wykształcenie to jednak dopiero pierwszy krok w kierunku kariery Plant Managera. Osoba taka musi posiadać wieloletnie doświadczenie w przemyśle i bardzo dobrze znać zasady kierujące tą branżą. Niezbędne są także wiedza i doświadczenie z zarządzania zakładami produkcyjnymi w oparciu m.in. o zintegrowane systemy jakości, takie jak QS, VDA, ISO czy TQM. Bardzo przydatna okazuje się również znajomość systemów przepływu materiałów (Kanban) czy dostawy (Just-In-Time). Do istotnych kompetencji należą także doskonała organizacja pracy, odporność na stres, umiejętność zarządzania zespołem, biegłość w posługiwaniu się dokumentacjami, sumienność, odpowiedzialność, skrupulatność oraz umiejętność audytu wewnętrznego.

Zarobki Plant Managera zależą głównie od wielkości firmy, w której pracuje. W niewielkich zakładach produkcyjnych pensja na tym stanowisku wynosi ok. 5-7 tys. zł brutto, zaś w dużych koncernach jego średnia wysokość to 13-17 tys. zł brutto. Wynagrodzenie dyrektora przedsiębiorstwa produkcyjnego może jednak sięgać aż do 25-26 tys. zł brutto.

Zobacz także