Polowanie na wyjątkowych kandydatów

Jeszcze stosunkowo nie tak dawno znalezienie odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko w firmie było znacznie prostsze niż w dzisiejszych realiach rynku pracownika. Wystarczyło opublikować ogłoszenie z wymaganiami, a solidni kandydaci zgłaszali się sami. Było tak, ponieważ liczba osób poszukujących pracy przewyższała znacznie liczbę wakatów. Obecnie większość najlepszych specjalistów jest już zatrudnionych, przez co nie są aktywnymi kandydatami na rynku pracy.

Dotarcie do skarbów

Żeby znaleźć tych właściwych ludzi na dane stanowisko, można skorzystać z usług headhunterskich, a konkretnie z metodyDirect Search. Polega ona na bezpośrednim dotarciu do ludzi pasujących do wymagań i zaoferowaniu im oferty nowej pracy. Na początku przedstawiciel firmy poszukującej nowego pracownika i headhunter ustalają dokładny profil kandydata. Chodzi zarówno o umiejętności specjalistyczne, ale także o kompetencje miękkie. Dalej zaczynają się poszukiwania osób, które pasują do wypracowanego wspólnie modelu. Wymaga to od osoby poszukującej dużej znajomości branży i szerokiej sieci kontaktów. Z jednej strony trzeba umieć dopasować osoby pracujące na stanowiskach, które zawsze różnią się pomiędzy firmami i projektami, do danego profilu. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, gdzie te osoby znaleźć, a co więcej, warto też mieć zaufanego specjalistę z danej branży, który jest w stanie udzielić w razie potrzeby rady na temat poszukiwanych specjalistów. Po dotarciu do potencjalnych kandydatów przekazuje się im w sposób poufny ofertę tak, żeby zainteresować ich samym stanowiskiem, ale nie zdradzić kim jest poszukujący. Osoby zainteresowane zaprasza się na wywiady i sporządza się ich profil, czyli umiejętności, kompetencji miękkich i dostępności – okres wypowiedzenia i oczekiwania. Dalej wyłania się kilkoro kandydatów najbardziej pasujących do wymagań pracodawców i przedstawia się ich klientowi. Na koniec pałeczkę przejmuje już pracodawca, zapraszając na wewnętrzne spotkania i decydując kogo zatrudni.

Profesjonalne łowy

Przewaga płynąca z zatrudnienia doświadczonego headhuntera jest nie do przecenienia. Posiada on bardzo rozbudowane znajomości, intuicję do wyboru odpowiedniego kandydata i umiejętność zainteresowania nawet tych najbardziej pasywnych specjalistów. Do tego zyskuje się pewność poufności. Jest to bardzo istotne, żeby nie wyjawiać niepotrzebnie informacji na temat braków kadrowych w firmie, co mogłoby zostać wykorzystane przez konkurencję. Takie profesjonalne agencje rekrutacyjne zapewniają także gwarancję satysfakcji, czyli w przypadku niedopasowania kandydata do stanowiska lub kultury organizacji, podejmują oni ponowne poszukiwania. I oczywiście najważniejszą z punktu widzenia zarządzania zaletą jest fakt, że zatrudniając zewnętrzną agencję, firma nie musi delegować do tego procesu swoich pracowników, dzięki czemu oszczędza to ich czas, a to przekłada się na zaoszczędzone pieniądze.

Poszukiwanie idealnych kandydatów jest coraz trudniejsze. Z jednej strony stoi za tym sytuacja na rynku pracy, która stawia coraz to większe wymagania pracodawcom. A z drugiej strony są to realia dzisiejszego świata z technologią rozwijającą się w niesamowitym tempie i generującą przy tym coraz to ściślejsze specjalizacje. Dlatego właśnie warto postawić na profesjonalne usługi rekruterskie.

Zobacz także