W rozmowie rekrutacyjnej ważne jest wiele rzeczy – merytoryczne przygotowanie się, sposób wysławiania się, umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy, opanowanie oraz prezencja. Istotne jest też pierwsze wrażenie, jakie kandydat robi na osobie rekrutującej. A to, bardzo często zależy od ubioru osoby poszukującej pracy. Jak się bowiem okazuje, ponad 60% szefów nie kryje, iż to właśnie strój często przeważa w decyzji o zatrudnieniu jednego z dwóch, równie wykwalifikowanych kandydatów. Jak więc ubierać się, aby zostać wybranym? Odpowiednio!
Najważniejszą zasadą jest adekwatność – ubranie powinno pasować zarówno do miejsca pracy jak i stanowiska, o które się dana osoba stara. Nikogo w banku nie zdziwi elegancki garnitur czy dobrze skrojony kostium. To jednak niekoniecznie najlepszy wybór, gdy spotykamy się z przedstawicielami branży kreatywnej. Starając się o pracę w takich miejscach, swoją osobowość należy pokazać już na wstępie – oczywiście w granicy obowiązujących norm. Przed rozmową rekrutacyjną warto więc dobrze sprawdzić, jaki wizerunek i dress code firma promuje – uniwersalny, gdzie pracownicy prezentują się bardzo do siebie podobnie, czy może raczej stawia na indywidualności.
Ubiór musi być odpowiednio dobrany, ale też wygodny i swobodny – kandydatka starająca się o stanowisko asystentki prezesa firmy, która w eleganckiej klasyce, butach na obcasie oraz starannie ułożonych włosach wygląda jak przebrana i tak też się zachowuje, nie zrobi dobrego wrażenia podczas rekrutacji. Lepiej więc nieco rozluźnić kołnierzyk i włożyć niższe buty, aby w ubraniu czuć się po prostu dobrze. To sprawi, iż strój nie będzie wymuszał sztucznych, wystudiowanych póz i gestów, tak niestety częstych wśród kandydatów nieprzywykłych do swojego bardziej eleganckiego wcielenia.
Przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną, kwestii ubioru nie należy bagatelizować również dlatego, że wśród rekruterów nie brak osób, które na modzie się po prostu znają. Czują trendy, rozumieją je i coraz rzadziej szokują ich osoby do nich nawiązujące. I choć trudno stworzyć uniwersalną instrukcję ubioru, która sprawdziłaby się w każdej sytuacji i w każdej firmie, coś co pozostanie na zawsze w modzie to schludność.