Siła w elegancji. Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, odpowiedzialny kandydat dobrze się przygotowuje. Sprawdza szczegóły dotyczące oferty pracy, zdobywa informacje na temat potencjalnego pracodawcy. Coraz częściej osoby poszukujące pracy umieją dobrze się zaprezentować. A to oznacza także odpowiedni strój – tzw. smart casual. Co to oznacza w praktyce?

To, że pracodawca zwraca uwagę na wybór stroju osoby ubiegającej się o pracę nikogo raczej nie dziwi. Nie chodzi jednak o ocenę stroju jako modnego, drogiego itp. Chodzi raczej o zdolność zaprezentowania się elegancko i z gustem, czyli dokładnie tak, jak na co dzień ubierają się osoby z szeroko rozumianego biznesu. Styl ten, określany jako smart casual pokazuje jak na dłoni, czy kandydat dobrze czuje się w swojej skórze.

Firmowy dress code to elegancja dostosowana do indywidualnych preferencji i gustu osób. Daje ona szanse wyboru takich ubrań, w których czujemy się najlepiej i najpewniej. Bo właśnie wtedy kandydat zwiększa swoje szanse pozytywnego zaprezentowania się. Strój w stylu smart casual w odróżnieniu od bardziej oficjalnego smart, nie tłumi indywidualności kandydata oraz nie wycisza jego autentycznej osobowości.

Co to oznacza w praktyce?

Damski smart causual:

  • to wariacja na temat klasycznego kostiumu, dopuszczająca interesujące zmiany, jak choćby spodnie typu cygaretki, czy też luźne spodnie w stonowane wzory (np. pionowe pasy). Poszaleć można także z krojem marynarki – jej długością oraz kolorem oraz koszulą, która niekoniecznie musi być gładka i biała
  • Dobrym wyjściem jest także sukienka, choć powinna ona mieć zakryte ramiona oraz kończyć się kilka centymetrów przed lub za kolanem. Najlepiej wybrać modny fason.
  • Bez przesady z obcasem – najlepiej do strojów tych pasują czółenka na maksymalnie 5 cm obcasie
  • Smart casual dopuszcza także pewne ozdoby – np. wymalowane paznokcie. Nie powinny być one jednak przesadnie jaskrawe, choć czerwony lakier jest dopuszczony, gdy zestawiony jest ze stonowanymi kolorami stroju

Męski smart casual:

  • styl ten w przypadku stroju męskiego bazuje na garniturze, choć w nieco luźniejszym wydaniu. Można to osiągnąć rezygnując z krawatu, wybierając kolorowe skarpetki lub buty z barwnymi sznurówkami.
  • w jeszcze luźniejszej wersji styl ten to połączenie spodni i marynarki nie do kompletu, jak choćby jeansów (klasycznych, bez przetarć) z marynarką sportową, lub całkowitą rezygnacje z marynarki pod warunkiem, iż koszula będzie mieć długi rękaw
  • uważajmy, aby nie przesadzić – sweter, choćby bardziej elegancki, to nieco luźniejszy styl i nie każde stanowisko dopuszcza taki ubiór, choć w wielu wypadkach będzie on wystarczający.

Elegancko z gustem, ale wciąż pokazując siebie – na tym w największym skrócie polega smart casual.

Zobacz także