Czy informatyk zawsze i wszędzie znajdzie dobrą pracę? Tak sądzi wiele osób, jednak statystyki wskazują na coś innego – prawie 45 proc. firm ma problem, aby zrekrutować dobrego informatyka do swojego zespołu. Z czego to wynika?
Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że najciężej zatrudnić specjalistę IT w województwie mazowieckim, śląskim i pomorskim. Tymczasem województwo świętokrzyskie to obszar, w którym tylko 4 na 100 przedsiębiorstw zdeklarowało trudności z zatrudnieniem informatyków.
Z pewnością na ten problem wpływają CV kandydatów. To one są przepustką do pozytywnie przeprowadzonej rekrutacji. Dlatego też w takim dokumencie powinny znaleźć się najważniejsze umiejętności i doświadczenie kandydata, które pozwolą pracodawcy poznać predyspozycje i wykształcenie aplikanta. Jednak warto pamiętać, że w zależności od branży dokumenty te znacznie się różnią.
Co zatem powinno znaleźć się w CV informatyka?
Najważniejszą informacją dla pracodawcy jest znajomość systemów i technologii, a także języków programowania. Jak wynika z badań GUS, to właśnie niewystarczający poziom umiejętności jest główną przyczyną problemów z zatrudnianiem specjalistów. Atutem będą także informacje o udziale w dodatkowych projektach, które są ściśle powiązane z zawodem. Przygotowywanie aplikacji, prowadzenie bloga czy aktywność na branżowym forum znacznie zwiększają szanse kandydata i wskazują także na to, że IT to nie tylko praca, ale także pasja kandydata. Informacje zawarte w CV muszą być konkretne, dlatego unikajmy rozwlekłych opisów, które nie są profesjonalne. Swoje umiejętności koniecznie podepjrzyjmy przykładami.
A co najważniejsze, CV, szczególnie informatyków, powinno zostać wysłane do działu HR w nieedytowalnej wersji (np. PDF).