Branża outsourcingu najlepsza na rozpoczęcie kariery

outsourcing SSC BPO

Branża SSC/BPO zatrudnia ok. 150 tys. osób

Branża outsourcingu daje szerokie perspektywy dla młodych ludzi, absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają aktywność zawodową. Sektor SSC/BPO rozwija się w tempie ok. 18 proc. rocznie i nic nie zapowiada, że dynamiczne tempo wzrostu ma osłabnąć.

W wywiadzie dla portalu Eurostudent.pl Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, przyznał, że branża SSC/BPO to prawdopodobnie najszybciej rozwijająca się branża polskiej gospodarki. Według eksperta w polskich miastach, tych dużych i nieco mniejszych, działa blisko 700 przedsiębiorstw zajmujących się wspieraniem biznesu w zakresie finansów i księgowości, rozwiązań IT, a także zakupów, logistyki czy badań i rozwoju.

Stabilna przyszłość

Prognozy na przyszłość są bardzo optymistyczne. Obecnie z jakiejkolwiek formy outsourcingu korzysta 93 proc. małych i dużych firm. To oznacza, że sektor usług dla biznesu wciąż będzie potrzebował rąk do pracy i specjalistów będących w stanie obsłużyć wszystkich klientów zlecających zadania na zewnątrz. Już teraz w branży SSC/BPO jest zatrudnionych około 150 tys. pracowników. Szacunkowo sektor nowoczesnych usług dla biznesu i centrów usług wspólnych rośnie rok do roku o 15-20 proc.

Najbardziej zróżnicowana branża

Wiktor Doktór zwrócił uwagę również na wiele odmian podmiotów świadczących usługi outsourcingowe. Branże Business Process Outsourcing i Shared Service Centres wymieniane razem to dopiero wierzchołek góry lodowej. Firmy mogą wydzielić ze swojej struktury cały dział IT, zlecając wykonanie usług organizacji z sektora IT Outsourcing (ITO). Osobną rolę pełnią firmy działające w obszarze LPO, czyli Legal Proces Outsourcing, które dbają o prawomocną działalność gospodarczą i zapewniają wsparcie prawników. Przedsiębiorcy chętnie zlecają na zewnątrz zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i rekrutacją pracowników. Tym zajmują się firmy z sektora HRO (Human Resources Outsourcing) oraz RPO (Recruitment Process Outsourcing).

Spora dywersyfikacja działalności firm outsourcingowych sprawia, że w tej branży znajduje zatrudnienie wiele osób o różnych kompetencjach. W outsourcingu może pracować każdy, zarówno absolwent kierunków ścisłych, jak i osoba po filologii. Branża SSC/BPO wymaga bowiem nie tylko konkretnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, ale również znajomości języków obcych. Duża część firm outsourcingowych to oddziały zagranicznych podmiotów lub firmy wykonujące usługi dla dużych koncernów spoza Polski.

 

Źródło

Zobacz także