Świadczenia pozapłacowe w działach ds. finansowych i administracji

Od dobrych paru już lat działające na polskim rynku firmy starają się zachęcić potencjalnych pracowników różnego rodzaju świadczeniami pozapłacowymi. Obecnie do najbardziej popularnych należą dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, karty multi-sport oraz szkolenia zawodowe. W wielu sektorach gospodarki stanowią one już standard, o którym nie należy nawet wspominać. W innych kadry menadżerskie dopiero myślą o ich wprowadzaniu. Sprzyja temu z pewnością spadające bezrobocie, które wymusza na pracodawcach oferowanie lepszych warunków zarówno w czasie rekrutacji pracowników, jak i później w celu lepszego ich motywowania.

Infografika

źródło: https://raportplacowy.pl

Oprócz uniwersalnych świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom różnych sektorów gospodarki, istnieją również takie, które charakterystyczne są dla konkretnej branży lub działu. Jak wyglądają takie benefity w działach finansowych i administracji działających w Polsce przedsiębiorstw sprawdzili specjaliści z Raportu Płacowego.

Jak się okazuje pracownicy tych działów najczęściej liczyć mogą na służbowy telefon komórkowy. Az 65% kierowników biura dostało ją nieodpłatnie od pracodawcy. Podobne benefity przyznano też 64% kontrolerów do spraw finansowych. Na innych stanowiskach wygląda to jednak zdecydowanie gorzej. Już jedynie 23% specjalistów ds. finansowych i 21% specjalistów ds. administracyjnych miało firmowy telefon komórkowy.

Drugim najpopularniejszym świadczeniem pozapłacowym w działach finansowych i administracji jest służbowy laptop. Sprzętem takim pochwalić się może 63% kontrolerów ds. finansowych. Działający w Polsce pracodawcy zdecydowali się przyznać podobny benefit jednak już tylko 41% kierowników biura, 26% specjalistów ds. administracyjnych oraz 19% specjalistów ds. finansowych.

Prawdziwym rarytasem wśród świadczeń pozapłacowych jest służbowy samochód. Liczyć na niego może jednak tylko 18% kontrolerów ds. finansowych i 6% kierowników biura. Wśród specjalistów ds. finansowych i specjalistów ds. administracyjnych przywilej ten spotyka jedynie odpowiednio 1% i 2% zatrudnionych.

Zobacz także