Wyniki badania „Barometr Pracownika Edenred-IPSOS”

Endered logoKolejna edycja badań „Barometr Pracownika Edenred-IPSOS” za nami. 7.800 pracowników z Polski, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii odpowiedziało na szereg pytań związanych z satysfakcją z pracy: odpowiedzi pozwoliły na zdiagnozowanie i sprawdzenie, czy pracownicy są zmotywowani do pracy i czy należy coś ulepszyć w działalności firm.

Badania pokazują, że 32 proc. pracowników w Polsce brakuje motywacji do pracy. I choć ponad połowa z nich angażuje się w swoją pracę, to dla 1/3 pracowników praca to po prostu obowiązek i rutyna. Pracownicy nie są również zadowoleni z zarządzania talentami w firmie, a także z braku dodatkowych pakietów świadczeń oraz braku możliwości podnoszenia kwalifikacji. Tymczasem doceniane są relacje z przełożonym i przyjazna atmosfera w pracy.

Z badania satysfakcji pracowników wynika także, że aż połowa z nich czuje się zestresowana w pracy. Co więcej, tylko 11 proc. pracowników nigdy nie pracowało po godzinach. A częste pozostawanie po godzinach przekłada się właśnie na brak motywacji i większy poziom stresu.
Zmianę pracy, od czasu do czasu, rozważa ponad połowa ankietowanych, ale tylko 3 proc. z tej grupy aktywnie poszukuje lepszego stanowiska. Większość osób jednak niezbyt optymistycznie widzi możliwość znalezienia lepszej pracy.

Widać, że większość pracodawców powinna pomyśleć o wdrożeniu lepszych nowoczesnych systemów motywacyjnych. To one pozwalają bowiem na budowanie silnego zespołu, zmotywowanego do pracy oraz osłabiają chęć przejścia do konkurencji i budują lojalność wobec pracodawcy.

Zobacz także