Rośnie liczba ofert pracy. Bezrobocie najniższe od kilku lat

bezrobocieKolejne wyniki stopy bezrobocia w pierwszych miesiącach roku napawają optymizmem. Z miesiąca na miesiąc liczba bezrobotnych spada. Czy mamy szansę na jednocyfrowy wynik?

Stopa bezrobocia wyniosła w marcu 11,7 proc. Według danych portalu Pracuj.pl najwięcej ofert pracy zamieszcza się w kategoriach handel i sprzedaż, a także bankowość/finanse/ubezpieczenia. Wciąż potrzebni są specjaliści IT. Więcej ofert pracy pojawiło się w branży budownictwo i nieruchomości, co oznacza wzrastające ożywienie w tych sektorach gospodarki.

Bezrobocie w Polsce niższe niż w Unii

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat bezrobocie w Polsce już w lutym spadło poniżej 10 proc. i wyniosło 7,8 proc. Z kolei Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało za Głównym Urzędem Statystycznym, że stopa bezrobocia za marzec 2015 r. jest równa 11,7 proc. To i tak lepszy wynik niż w marcu zeszłego roku, gdy odsetek osób bez pracy wyniósł 13,5 proc. Różnice w badaniach Eurostatu i GUS biorą się z powodu odmiennych metod zbierania informacji. Polskie wskaźniki biorą pod uwagę wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach, a więc także tych, którzy w ogóle nie szukają pracy. Eurostat pyta w ankietach o powody braku zatrudnienia, nie wliczając jako bezrobotnych np. osób pracujących na czarno. Dlatego też dane Eurostatu są zawsze o kilka punktów procentowych niższe. Co nie zmienia faktu, że bezrobocie w Polsce spadło poniżej średniej państw Unii Europejskiej, która wynosi 9,8 proc. i jest najniższe od sześciu lat.

Więcej ofert pracy

Dane statystyczne mają swoje odbicie w rzeczywistości. Według raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2015 r.” wszystkie wskaźniki poszły w górę. Przybyło zarówno ofert pracy, jak i użytkowników portalu oraz wysłanych aplikacji. W lutym opublikowano 32 256 ofert pracy, co oznacza 6,5% wzrost rok do roku; zarejestrowało się w sumie 81 000 nowych użytkowników, czyli o 23 proc. więcej w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast liczba wysłanych odpowiedzi na oferty poszła w górę o 8,37 proc. w stosunku do lutego 2014 r. Część z tych aplikacji musiała zakończyć się umową o pracę.

Liczbowo najwięcej ofert dotyczyło pracy na stanowiskach specjalista ds. handlu i sprzedaży. Dużo ofert pracy było skierowanych do specjalistów ds. obsługi klienta, specjalistów ds. finansów oraz specjalistów ds. IT. Ożywienie widać w branży budownictwo i nieruchomości, gdzie opublikowano więcej nowych ofert pracy – 6,2 proc. wzrost rok do roku. Więcej ogłoszeń o pracę niż w zeszłych latach pojawiło się w sektorach: przemysł chemiczny (wzrost o 13,5 proc.), transport i logistyka (11,7 proc.) oraz marketing/media/reklama (10,7 proc.). Największe zapotrzebowanie na specjalistów pojawiło się w obszarze HR – wzrost o 13,6 proc. w stosunku do lutego zeszłego roku.

Dobra koniunktura na rynku pracy powinna utrzymać się w najbliższym czasie, gdy przybędzie ofert pracy sezonowej. Według ekspertów zejście poniżej 10 proc. stopy bezrobocia rejestrowanego będzie trudne do osiągnięcia, ale zbliżony wynik też jest powodem do satysfakcji.

Zobacz także