Masowa fluktuacja pracowników. Kiedy firmę toczy choroba

Jeśli pracownicy masowo odchodzą do konkurencji, to “wiedz, że coś się dzieje”. Nadmierna fluktuacja pracowników to najczęściej pewien wyraz niezadowolenia z warunków obecnej pracy. Często związany jest on z wysokością wynagrodzenia, ale znaczenie mają też inne czynniki – dodatki płacowe i pozapłacowe, możliwości rozwoju, atmosfera w zespole itd. Jak poradzić sobie z wyzwaniem i zachęcić pracowników do pozostania na dotychczasowym stanowisku?

Dolegliwość: fluktuacja

W Polsce są setki zakładów pracy, w których wakaty “zieją pustkami”. Pracowników dziś po prostu brakuje, a wiele firm dostrzega to niestety coraz bardziej dobitnie. Nie dość bowiem, że tak trudno jest obecnie zatrudnić pracownika, to jeszcze istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ucieknie on do konkurencji. Powodem porzucenia stanowiska może być pogoń za lepszą pensją lub cokolwiek innego. Podwładni mogą dziś “przeskakiwać z kwiatka na kwiatek”, co było nie do pomyślenia jeszcze dziesięć lat temu. Jeżeli ktoś oferuje im lepsze warunki, nie wahają się, by z nich skorzystać. Nie mają w końcu nic do stracenia, czego nie można niestety powiedzieć o pracodawcach.

Diagnoza: niezadowolenie

Co przeciętny przedsiębiorca może zrobić, by zredukować problem fluktuacji pracowników w swojej firmie? Jak zwykle, nie ma na to idealnego przepisu. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie są przyczyny masowego porzucania miejsca pracy. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należałoby więc najpierw postawić diagnozę. Co w firmie może być nie tak? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy, wspierając się np. aktualnymi badaniami rynku. Analizę fluktuacji i absencji pracowników przeprowadziła ostatnio firma Advisory Group TEST Human Resources. Na razie badanie odbyło się wśród firm produkcyjnych na Dolnym Śląsku, ale niewykluczone, że chętnych na takie dane będzie więcej i analiza zacznie obejmować też inne obszary Polski. Ideą badania jest porównanie sytuacji firm znajdujących się w jednym regionie i działających w tej samej branży. Dzięki temu, pracodawcy mogą po pierwsze stwierdzić, czy fluktuacja w ich firmie przekroczyła już “górną granicę”, a po drugie – dowiedzieć się czegoś na temat najczęstszych przyczyn porzucania pracy.

Recepta: podwyżka premia, benefity

Zjawisko fluktuacji pracowników jest obecnie jednym z największych wyzwań, z jakimi borykają się polskie firmy. Zdecydowanie warto więc wprowadzić do swojej organizacji kilka zmian – począwszy od przeprowadzenia badania satysfakcji pracowników i porównania się do najbliższej konkurencji. Dzięki zidentyfikowaniu przyczyn rotacji, pracodawca łatwiej będzie mógł zaplanować i wdrożyć konkretne działania mające na celu jej ograniczenie. W zależności od zdiagnozowanych powodów, może to być wprowadzenie podwyżek, atrakcyjnych benefitów lub czegoś innego, co poprawi poziom zadowolenia pracowników i zniechęci ich do “uciekania”.

Zobacz także