Akcja motywacja

Ostatnimi czasy najważniejszym zasobem z punktu widzenia pracodawców i pracowników jest motywacja. Nie bez powodu zawrotną karierę robią coachowie i doradcy, a jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów w internecie są narzędzia i metody na poprawę samoorganizacji i zwiększanie produktywności. Obecnie sprawne zarządzanie personelem bez odpowiednich narzędzi motywacyjnych jest wręcz niemożliwe.

Żonglowanie pracą

Aktualnie rynek pracy bardzo mocno sprzyja pracownikom. Bez większych problemów mogą oni zmieniać pracę, jeśli tylko coś przestanie im odpowiadać w dotychczasowej. Powodów zmiany pracodawcy może być wiele, ale nadrzędny wydaje się być jeden: brak motywacji. Dlatego też menedżerowie i działy zarządzania zasobami ludzkimi coraz większą wagę przywiązują do odpowiedniego motywowania personelu. W związku z tym podstawową staje się wiedza o źródłach motywacji. Edyta Pawka, Starszy Konsultant w dziale Rekrutacji Advisory Group TEST Human Resources na pytanie o to, co motywuje pracowników, odpowiada:

Zdecydowanie perspektywa rozwoju. Chodzi nie tylko o aspekt finansowy, ale również rozwijanie umiejętności, podnoszenie kwalifikacji. Dla innych będzie to poczucie sensu wykonywanych obowiązków, pozytywna atmosfera, regularny feedback ze strony przełożonego, benefity. Bez względu na to co sprawia, że chcemy przyjść do pracy w poniedziałek, motywacja jest ważna, bo sprawia, że odczuwamy satysfakcję z wykonywanego zawodu.

Cel, uznanie i rozwój

Pozornie wydawać by się mogło, że najważniejszym źródłem motywacji dla większości ludzi jest wynagrodzenie. Tymczasem okazuje się, że pracownicy wcale nie chcą zarabiać jak najwięcej, zależy im raczej na tym, by płaca jaką otrzymują była sprawiedliwa. Dlatego przy ustalaniu wysokości wynagrodzeń warto korzystać z raportów płacowych, które są najlepszym źródłem informacji o stawkach rynkowych. Charakter motywacyjny mają także coraz bardziej popularne benefity. Część z nich, jak karty aktywności sportowych, czy prywatna opieka medyczna, są już w niektórych branżach standardem, istnieją także takie, którymi wciąż można pozytywnie zaskoczyć pracowników. Są to na przykład bilety do kina, czy wyjście integracyjne w jakiejś mniej typowej formie jak paintball czy escape room.

Dużo jednak istotniejszą rolę niż wynagrodzenie, czy dodatki pozapłacowe odgrywają w motywacji poczucie sensu i celowości wykonywanych obowiązków. Pracowanie z myślą o tym, że to, co robimy niczego właściwie nie zmienia i że jesteśmy tylko trybikiem, który w łatwy sposób można wymienić, na dłuższą metę prowadzi do frustracji. Dlatego ważne jest, by przełożeni doceniali pracę swoich podwładnych, nawet, jeśli z pozoru wydaje im się mało ważna. I nie chodzi tutaj o przyznawanie kolejnych premii po każdym wykonanym zadaniu, ale o wyraz szacunku i pozytywny feedback od menadżera.

W dzisiejszych czasach, gdzie większość kadry stanowią millenialsi, doskonalenie swoich umiejętności i wiedzy, a także pięcie się po drabinie kariery jest jeszcze bardziej kluczowe niż kiedyś. Pracownicy aktualnie nie mogą pracować bez realnej szansy na awans i rozwinięcie skrzydeł. Jeśli pracodawca nie umożliwia ciągłego doskonalenia umiejętności, to prędzej czy później może spodziewać się odejścia spragnionych rozwoju pracowników.

Jeden za wszystkich…

Nie możemy również zapominać o atmosferze panującej w miejscu pracy. Każdy chce czuć się komfortowo i naturalnie tam, gdzie pracuje. Oczywiście praca to nie jest szkoła i menedżer nie może upominać pracowników, że są niegrzeczni, dlatego budowanie pewnej kultury zachowań jest tutaj znacznie trudniejsze. Dlatego warto ten aspekt brać pod uwagę już na etapie rekrutacji pracowników. Zespół powinien być bowiem możliwie spójny pod tym względem. W już działających zespołach menadżerowie mogą także wpływać na ludzi, doceniając pewne pozytywne zachowania.

Komfort i estetyka

Na koniec kwestia, która wbrew pozorom jest także ważna, czyli samo miejsce pracy. Chodzi o wygodę, czyli stanowisko pracy dostosowane do potrzeb pracownika. To zależy oczywiście od charakterystyki pracy, ale warto zwrócić na to uwagę, bo często wymiana biurka na nowocześniejsze jest w stanie mocno poprawić komfort pracy i tym samym zadziałać motywująco. Jak pokazują badania naukowe, ludzie pracujący w miejscach estetycznych są znacznie bardziej produktywni. Nie chodzi tutaj o wywieszanie oryginałów Picassa czy Pollocka na ścianach biura, ale o dbanie o to, żeby biuro było czyste i estetycznie urządzone.

Jak widać, składowych motywacji do pracy jest bardzo wiele. Jednak to, co jest najważniejsze zależy od konkretnego człowieka. Dlatego bardzo cenne są pytania na ten temat przy rekrutacji pracowników, a później w regularnych ankietach ewaluacyjnych. Także w przypadku osób odchodzących nieocenione informacje możemy uzyskać dzięki exit interview, który może pokazać, czego zabrakło na naszej firmie i dzięki temu zapobiec demotywacji kolejnych pracowników.

Zobacz także