Rekrutacja pracowników jako inwestycja

Każdy pracodawca marzy o tym, żeby rekrutacja pracowników przebiegała szybko i skutecznie. Często jednak jedno wyklucza drugie. Pośpiech wynikający z chęci sprawnego obsadzenia wolnych stanowisk prowadzi do pochopnego zatrudniania kandydatów, którzy niekoniecznie pasują do danej organizacji. W takiej sytuacji cały proces trzeba zaczynać od nowa. Pozornie zaoszczędzony czas okazuje się tak naprawdę stracony. Nieudana rekrutacja pracowników niesie ze sobą również ogromne koszty finansowe. Tymczasem z badań rynku pracy jasno wynika, że jeśli proces pozyskiwania kadr potraktowany zostanie jako inwestycja, zwróci się później w dwójnasób.

rekrutacja pracowników

Skuteczna rekrutacja, czyli jaka? 

Wielu pracodawców za skuteczną uznaje rekrutację szybką i taką, w wyniku której zatrudniony zostaje kandydat posiadający wymagane na danym stanowisku umiejętności. Wtedy główny nacisk kładzie się na wiedzę techniczną, którą można dość łatwo zweryfikować. Niestety często pomija się przy tym kompetencje miękkie. Tymczasem to właśnie umiejętności takie jak odporność na stres, współpraca w zespole, czy komunikatywność, w większym stopniu niż kompetencje twarde decydują o tym, czy dany kandydat pasuje do firmy. Ciężko bowiem stwierdzić, czy zatrudniliśmy odpowiednią osobę, jeśli nie wiemy, czy osobowościowo pasuje do naszej kultury organizacyjnej. Niebagatelną rolę odgrywa też motywacja. W pospiesznej rekrutacji nie jesteśmy w stanie sprawdzić nastawienia kandydata. Należałoby zatem redefiniować pojęcie skutecznej rekrutacji i takim mianem określać proces zwieńczony zatrudnieniem pracownika, który zarówno posiada potrzebne kompetencje, jak i zostanie w naszej firmie na dłużej.

Przepis na udaną rekrutację

Jak skutecznie rekrutować i zyskać pewność, że zatrudniamy właściwą osobę? Przede wszystkim warto przygotować szczegółowy plan rekrutacji. Taki, który obejmującyie dokładne wytyczne dotyczące kompetencji miękkich i twardych, jak powinien posiadać idealny kandydat. Opis powinien być oczywiście zgodny z naszą kulturą organizacyjną. Kluczowym będzie zarezerwowanie dostatecznej ilości czasu na cały proces, gdyż jak już wspomnieliśmy, pośpiech w tym przypadku, szkodzi.

A co, gdy okazę się, że nie mamy wystarczających zasobów do przeprowadzenia profesjonalnej rekrutacji? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej, która zajmie się procesem od A do Z, na koniec dostarczając nam najlepszego pracownika.  Pamiętajmy jednak, że samo zatrudnienie nie oznacza zwycięstwa. By pracownik poczuł się w firmie dobrze, należy zadbać o odpowiednie jego wdrożenie. Dobrym pomysłem jest przydzielenie mu opiekuna – mentora, który dopilnuje, by szybko odnalazł się w nowym miejscu pracy i aby było ono dla niego przyjazne.

Ile kosztuje nieudana rekrutacja?

Koszty nieudanej rekrutacji znacząco przewyższają koszty poniesione na skuteczną rekrutację, np. przy pomocy firmy rekrutacyjnej. Z badań wynika, że pracownik, który odchodzi z firmy niedługo po zatrudnieniu, powoduje straty finansowe w wysokości swojego rocznego wynagrodzenia. Na tę sumę składa się nie tylko koszt wcześniejszej rekrutacji, ale i otwarcia nowego procesu. Do tego dochodzą także koszty szkoleń i wdrożenia, które pracownik przeszedł. Nie można również zapominać o czasie, który został na te wszystkie działania poświęcony.

Podsumowując, najbardziej opłacalnym podejściem jest traktowanie rekrutacji pracowników jako inwestycji. Wtedy zyskujemy najwięcej.

Zobacz także