Wyobraź sobie, że właśnie udało Ci się przejść wstępną selekcję w procesie rekrutacji na wymarzone stanowisko w dużej firmie. Teraz zostałeś zaproszony do dalszego etapu, w którym zostanie zastosowana metoda Assessment Center. Jeśli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w centrum oceny, może to być dla Ciebie bardzo stresujące doświadczenie. Warto wcześniej zapoznać się z tą metodą, by wiedzieć, czego się spodziewać, a także spróbować się do niej choć trochę przygotować.
Centra oceny zostały opracowane podczas II wojny światowej, kiedy należało szybko znaleźć osoby nadające się do sprawowania niektórych rodzajów przywództwa. Jako że ta metoda okazała się wtedy wyjątkowo skuteczna, zaczęły ją stosować w procesie rekrutacji duże przedsiębiorstwa, a z czasem jej popularność wzrosła na tyle, że zaczęto ją wykorzystywać globalnie.
Nazwa „ośrodek oceny” może być jednak myląca, gdyż nie oddaje specyfiki metody, która jest wielowymiarowym procesem oceny. Assessment Center to bowiem seria badań, działań i ćwiczeń symulacyjnych, które pomagają przedsiębiorstwom wybrać właściwą osobę na konkretne stanowisko pracy. Ocenę przeprowadza zazwyczaj kilku asesorów, którzy monitorują wydajność i kompetencje kandydatów w czasie ćwiczeń trwających od kilku godzin do kilku dni.
Jeśli zatem ubiegasz się o stanowisko kierownicze w Centrum Obsługi Klienta, to prawdopodbnie będziesz miał do czynienia z kilkoma scenariuszami fabularnymi, w których będą testowane Twoje zdolności do wykonywania kilu zadań naraz lub do zarządzania wirtualnym zespołem. Możesz też zostać poproszony o wymyślenie szczegółowego planu mającego na celu zwiększenie zadowolenia klientów. Natomiast, jeśli starasz się o pracę specjalisty IT, możesz spodziewać się kilku scenariuszy na temat szybkiego i skutecznego rozwiązywania problemów technicznych.
Ośrodki oceny są przydatne zarówno dla Ciebie, jak i dla organizacji. Wielowymiarowy proces testowania pozwala firmom sprawdzić, jak zareagujesz w środowisku podobnym do tego, w którym chcesz pracować. To swojego rodzaju realistyczny „podgląd stanowiska”, który pomaga kandydatowi zweryfikować własne umiejętności i predyspozycje. Dzięki Assessment Center nie tylko pracodawca, ale także sam kandydat ma szansę świadomie zdecydować, czy dana firma i stanowisko są dla niego najlepszym rozwiązaniem.