Stabilna sytuacja na rynku pracy i duża liczba nowych ofert ze strony pracodawców sprzyja częstszym zmianom zatrudnienia. Dlatego też warto przygotować się na sytuację, w której to pracownik złoży wypowiedzenie. Jak odnieść korzyści na odejściu podwładnego?
Pracodawcy chcą zatrudniać nowe osoby. W minionym roku liczba zgłoszonych wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowych wyniosła 77,6 tys. – podał resort pracy. Jest to o 22,7 tys., czyli o niespełna 42 proc. więcej ofert niż w 2014 r. Wszystko wskazuje na to, że w rozpoczętym 2016 roku firmy wciąż będą prowadzić wzmożoną rekrutację pracowników. Wielu bezrobotnych ma szanse znaleźć zatrudnienie, ale szefowie muszą liczyć się z tym, że na oferty będą odpowiadać także obecnie pracujące osoby.
Kłopotliwe odejście
Odejście pracownika, zmiana miejsca zatrudnienia jest jedną z bardziej stresujących sytuacji. Dla pracodawcy oznacza to kłopot znalezienia nowej osoby. Koszty rekrutacji, stracony czas na poszukiwania i nieprodukcyjny wolny etat to przyczyny wielu kłopotów i nerwów po stronie przedsiębiorcy. Wypowiedzenie umowy przez kluczowego specjalistę może nawet zdestabilizować funkcjonowanie organizacji. Odejście pracownika da się jednak wykorzystać na wiele sposobów.
Darmowy audyt personalny
Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się wykorzystywana przez zagraniczne firmy rozmowa na odejście, czyli exit interview. Rozmowa zarządu lub managerów z odchodzącym pracownikiem przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, świadczy o dobrych praktykach HR w firmie oraz pokazuje innym, że szefostwo interesuje się swoimi podwładnymi. Budowanie marki dobrego pracodawcy musi odbywać się od samej rekrutacji po ostatni etap współpracy. Po drugie, exit interview, jak audyt personalny, dostarczy wielu informacji na temat funkcjonowania organizacji. Warto zapytać, co było powodem odejścia, jak ocenia on okres współpracy, co zmieniłby w sposobie zarządzania etc. Może okazać się, że trzeba będzie popracować nad komunikacją w firmie, sposobem motywowania lub wynagrodzeniem pracowników.
Pracownik z polecenia
Exit interview pozwala w przyjazny i partnerski sposób rozstać się z pracownikiem, który złożył wypowiedzenie. Dzięki takiej rozmowie można dowiedzieć się, co należy zmienić w sposobie zarządzania kadrami, by zatrzymać pozostałych pracowników. Co więcej, podczas exit interview można także poprosić o wskazanie kandydata na opuszczane stanowisko. Rekrutacja pracowników z polecenia jest obecnie coraz częściej stosowana. Rynek pracy jest siecią kontaktów, więc warto, aby odchodzący pracownik wypowiadał się o firmie w dobrym tonie.