Wynagrodzenia w Polsce. W tych miastach zarabia się najwięcej

https://raportplacowy.pl/pl/static,o-nas.html

Wynagrodzenia w branży SSC/BPO/ITO

Gdzie pracownicy mogą otrzymywać najwyższe wynagrodzenie, jeśli nie w stolicy? Okazuje się, że w kilku innych miastach Polski zarobki niemal zrównały się z pensjami warszawiaków. Przynajmniej w branży SSC/BPO/ITO.

Jak donosi „Puls Biznesu” Warszawa przestała być już rajem zarobkowym, ponieważ inne polskie miasta depczą stolicy po piętach. Wynagrodzenia osób z Krakowa i Wrocławia pracujących w centrach usług wspólnych, oddziałach firm i w outsourcingu IT są zbliżone do tych pracujących w Warszawie. Jeśli zaś chodzi tylko o informatyków, to krakowscy programiści już teraz zarabiają tyle samo, co ich koledzy po fachu z obecnej stolicy. Wrocław nie pozostaje daleko w tyle, a właśnie tutaj planowane są najwyższe podwyżki w 2016 r. – wynika z badania Hay Group.

Warszawa ma inne zmartwienia

To oznacza, że pracownicy wykonujący podobne zadania będą zarabiać w głównych ośrodkach outsourcingu podobne pensje. Zrównanie kosztów pracy może sprawić zdaniem ekspertów, że w Warszawie znów pojawi się więcej inwestorów. Stolica nie zamierza jednak konkurować z miastami z Polski Południowej. Alternatywą dla tego miasta są inne tańsze miejscowości, takie jak Poznań, Łódź czy Trójmiasto, które wyrastają na konkurencyjnych graczy na rynku outsourcingu. Niemniej jednak w Krakowie w sektorze SSC/BPO/ITO pracuje 35,7 tys. osób, natomiast Warszawa zatrudnia tylko 27 tys. pracowników.

Wynagrodzenia w Polsce Południowej

Według raportu firmy konsultingowej Advisory Group TEST Human Resources i agencji od nieruchomości Colliers International Kraków i Wrocław to niekwestionowani liderzy branży outsourcingowej w Polsce Południowej, zarówno pod względem wynagrodzeń, jak i powierzchni biurowej. W niektórych sektorach, np. Human Resources wynagrodzenia wrocławskich pracowników są nawet nieco wyższe niż tych pracujących w Krakowie.

Jak wynika z danych Raportu Płacowego, ujętych w raporcie „Polska Południowa: Potencjał rozwoju usług dla biznesu”, uprzywilejowaną grupą są informatycy, co nie jest zaskoczeniem. 25 proc. specjalistów IT na stanowisku juniorskim otrzymuje większą wypłatę (6200 zł brutto dla Krakowa) niż Senior Specialist w każdej innej branży. 25 proc. Na przykład zarobki starszego specjalisty od finansów rozpoczynają się od kwoty 5800 zł brutto.

Zobacz także