Czym jest candidate experience?

Candidate experience, czyli doświadczenie kandydata, stało się kluczowym elementem procesu tj. rekrutacja pracowników. Odnosi się ono do ogólnego wrażenia, jakie kandydaci mają w trakcie aplikowania i uczestniczenia w rekrutacji. Jest to ważny aspekt, który może znacząco wpłynąć na postrzeganie marki pracodawcy. A co za tym idzie – zdolności do przyciągania najlepszych talentów oraz na końcowe decyzje kandydatów odnośnie akceptacji oferty pracy.

Czym jest candidate experience?

Candidate experience dotyczy całokształtu interakcji i doświadczeń, jakie mają kandydaci podczas aplikowania i uczestniczenia w procesie rekrutacji pracowników. Obejmuje on każdy punkt kontaktu kandydata z firmą. Począwszy od pierwszego zetknięcia się z ofertą pracy, przez etapy rekrutacyjne, aż po ostateczne decyzje dotyczące zatrudnienia. Pozytywne odczucia kandydatów w procesie rekrutacji sprawiają, że firma staje się atrakcyjniejsza dla najlepszych na rynku pracy. Dodatkowo, kiedy kandydaci doświadczają pozytywnego podejścia od firmy, są bardziej skłonni do pozostania w procesie rekrutacyjnym. Nawet jeśli otrzymają inne oferty pracy.

Od czego zależy candidate experience?

To, jaki w ostateczności będzie candidate experience zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich może być komunikacja. Sprawdźmy więc, w jaki sposób komunikujemy się z kandydatami, np. jak odpowiadamy na ich aplikacje, umawiamy rozmowy, czy przekazujemy status procesu.

Istotny dla kandydata jest też dostęp do informacji kluczowych w rekrutacji. Możemy tutaj wymienić np. wynagrodzenia, dane o firmie i stanowisku pracy. Aby opisywany proces był pozytywny, sam proces aplikacji powinien być łatwy i przejrzysty.

Naturalnie istotne znaczenie ma sposób, w jaki prowadzona jest rekrutacja. Musi być ona profesjonalna, ale też pełna empatii i szczerości. Ogromne znaczenie ma również udzielenie informacji zwrotnej – zarówno tej pozytywnej, jak i negatywnej.

Zapytaj pracowników o zdanie

Dobrym rozwiązaniem, by zadbać o candidate experience, jest zapytanie o zdanie naszych ludzi. Przecież oni też kiedyś byli kandydatami, prawda? Wobec tego polecamy Ci, byś przeprowadził badanie satysfakcji pracowników. W zadbaniu o pozytywne doświadczenie kandydata mogą pomóc Ci też eksperci wiedzący czym jest doradztwo personalne. Warto więc się do nich odezwać.

Zobacz także